Hennig-Kloska: w kraju brakuje energii z wiatru. Będziemy chcieli to uzupełnić

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Bytniewska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
19-04-2024,8:35 Aktualizacja: 19-04-2024,8:40
A A A

Ustawa wiatrakowa niedługo przejdzie na kolejny etap prac w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - zapowiedziała w czwartek minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Minister klimatu i środowiska oceniła w czwartek podczas Konferencji Energetycznej EuroPower, że mamy do nadrobienia bardzo wiele w energetyce. Podkreśliła, że celem jest wykorzystanie energii OZE przy poprawie efektywności energetycznej. Obserwowany jest rozwój nowych mocy, ale to tempo jest - jej zdaniem - niewystarczające.

"Nowa ustawa regulująca obszar energetyki wiatrowej na lądzie (tzw. ustawa wiatrakowa - PAP) jest omówiona w ministerstwie, niedługo przejdzie na kolejny etap prac na poziomie KPRM" - poinformowała Hennig-Kloska.

"Mamy pełną świadomość, jak w kraju brakuje energii z wiatru. Będziemy chcieli to uzupełnić" - dodała. Podkreśliła, że OZE będą wpływać na ceny energii, które przekładają się na konkurencyjność gospodarki.

Minister dodała, że "mała ustawa o prosumentach" trafiła do wykazu prac rządowych. "Tam są też przepisy zachęcające przemysł energochłonny do transformacji" - wskazała.

wiatraki, turbiny wiatrowe, farma wiatrowa, hałas

Ekspertka: w Polsce potrzebne są regulacje dotyczące norm hałasu turbin wiatrowych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami turbiny wiatrowe są traktowane tak, jak każde inne źródło hałasu przemysłowego. Należy to zmienić - uważa prof. Anna Preis z Uniwersytetu Adama Mickiewicza (UAM) w Poznaniu, kierowniczka projektu...

Przypomniała, że celem transformacji jest, by Polska miała 50 GW energii w OZE. "Musimy zwiększyć efektywność w obszarze energetyki prosumenckiej. Na tym etapie chcemy ocenić, co możemy przyśpieszyć. Będziemy szukać nowych rozwiązań w nowych technologiach pozyskiwania elastyczności w sieci, bo to zaważy na tym, jak szybko ruszymy" - stwierdziła.

Na początku kwietnia br. wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka informował, że rząd zajmie się ustawą wiatrakową na początku czerwca. Poinformował również, że w maju do parlamentu trafi projekt ustawy zawierający korzystniejsze rozwiązania dla prosumentów.

Szefowa MKiŚ zapowiadała pod koniec marca, że na początku kwietnia do uzgodnień międzyresortowych powinien trafić projekt ustawy wiatrakowej. „Będziemy utrzymywać odległość 500 metrów, chcemy zrobić przestrzeń do rozwoju wiatru na lądzie, tego źródła energii bardzo nam brakuje w bilansie energetycznym” – wskazała.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu