Senatorowie PiS chcą zmian w noweli ustawy o ochronie zwierząt

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-09-2020,18:40 Aktualizacja: 25-09-2020,18:55
A A A

Podczas 7-godzinnego posiedzenia komisji rolnictwa i rozwoju wsi senatorowie PiS zapowiedzieli poprawki do noweli ustawy o ochronie zwierząt, w tym usunięcie ograniczenia uboju rytualnego.

Długą listę uwag i zastrzeżeń do noweli przygotowało Biuro Legislacyjnego Senatu. Według przedstawiciela Biura wydaje się nieracjonalne, aby np. przepisy ograniczające ubój rytualny zaczynały obowiązywać już 30 dni po wejściu nowelizacji w życie, natomiast przepis o rekompensatach dla przedsiębiorców z tego tytułu - dopiero po 12 miesiącach.

Senat, wysłuchanie publiczne, ustawa o ochronie zwierząt, piątka dla zwierząt

W Senacie o piątce dla zwierząt. Ustawa wzbudza wiele emocji

Przedstawiciele branż hodowlanej, futrzarskiej, cyrkowej, schronisk dla zwierząt i organizacji zajmujących się ochroną zwierząt przedstawili na wysłuchaniu publicznym zorganizowanym przez senacką Komisję Ustawodawczą stanowiska w kwestii zmian...

Mówił też o licznych wątpliwościach, nawet konstytucyjnych, wynikających z ogólności i braku precyzji przepisów nowelizacji, np. braku wytycznych do upoważnienia ustawowego, co powoduje niezgodność z konstytucją.

Paweł Szrot, zastępca szefa kancelarii premiera, że około 80 proc. poprawek, wskazanych przez senackich legislatorów, jest dla rządu do przyjęcia. Są jednak takie które nie zyskają rekomendacji. Nie podał dokładnie, o które poprawki chodzi, ale zapowiedział przekazanie stanowiska na piśmie.

Poseł Grzegorz Puda (PiS), przedstawiciel wnioskodawców podkreślił, że analizy Ministerstwa Finansów jednoznacznie wskazują, że hodowla zwierząt futerkowych jest branżą schyłkową, a dodatkowo obciążoną wieloma problemami natury społecznej i etycznej. Według niego, MF ocenia też, że jedynym, liczącym się rynkiem dla wołowiny z uboju rytualnego jest Izrael, i jest to 4 proc. eksportu tego mięsa, a udział ma się kurczyć.

Senator Jan Maria Jackowski (PiS) wyraził ubolewanie, że w Sejmie nie odbyła się poważna debata na temat noweli. Wyraził nadzieję, że Senat w toku prac wypracuje taką formę ustawy, która będzie do przyjęcia.

Michał Nowacki, Grzegorz Bardowski , piątka dla zwierząt, ustawa o ochronie zwierząt

Lubicie rosół, schabowego? Rolnicy będą pisać do senatorów

Masowe wysyłanie e-maili do senatorów w sprawie tzw. piątki dla zwierząt proponuje Michał Nowacki, znany w sieci jako Rolnik NIEprofesjonalny. A Grzegorz Bardowski, inny popularny gospodarz zwrócił się do społeczeństwa o obronę...

Ocenił, że polskiej wsi została wyrządzona ogromna krzywda, ponieważ tysiące polskich rolników zostało obrażonych, przedstawianych jako mordercy zwierząt.

- Mam nadzieję, że rząd zmodyfikuje swoje stanowisko, tym bardziej, że kwestia uboju rytualnego ma, poza wymiarem gospodarczym, wymiar światopoglądowy i międzynarodowy. Tu potrzebna jest głębsza refleksja - stwierdził.

Zdaniem senatora Macieja Łuczaka (PiS) również zapisy noweli, które są najważniejsze dla polskiego rolnictwa wymagają głębszego zastanowienia. Zgłosił dwie poprawki - jedna dotyczy usunięcia ograniczenia uboju rytualnego, druga usuwa zbyt wysokie uprawnienia dla organizacji pozarządowych.

- Wszyscy zostaliśmy zaskoczeni tą ustawą - oświadczył senator Zdzisław Pupa (PiS). Jak ocenił, wejście noweli w życie spowoduje likwidację działów polskiej gospodarki, które dotychczas służyły obywatelom.

Senator Jacek Włosowicz (PiS) krytykował zakaz hodowli zwierząt na futra oraz ograniczenie uboju rytualnego, podkreślając, że wzrost PKB jest powodowany m.in. wzrostem eksportu.

Marek Pęk (PiS), wicemarszałek izby wyższej parlamentu poinformował, że głosowania nad poprawkami odbędą się dopiero bezpośrednio przed zaplanowanym na 13 października posiedzeniem Senatu.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu