Posłowie bez głosu sprzeciwu przyjęli ustawę o Inspekcji Weterynaryjnej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Magdalena Jarco PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-04-2022,9:15 Aktualizacja: 29-04-2022,9:22
A A A

Sejm uchwalił ustawę o Inspekcji Weterynaryjnej. Na podstawie nowych przepisów stworzona zostanie elektroniczna książka leczenia zwierząt i zostanie dopuszczony ubój młodego bydła w gospodarstwie.

Za przyjęciem aktu prawnego opowiedziało się 439 posłów, 11 wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciw. Podczas drugiego czytania projektu w Sejmie kluby nie wniosły poprawek do rządowego projektu.


asf, trzoda chlewna

Szczepionki na ASF i ptasią grypę? Szef weterynarii o aktualnej sytuacji

Na pytania o szczepienia w przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) i grypy ptaków odpowiedział podczas kwietniowego posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa główny lekarz weterynarii Paweł Niemczuk. Jak informował, w przypadku ASF...
Jak poinformował poseł sprawozdawca Leszek Galemba (PiS), 11 poprawek zostało natomiast zgłoszonych podczas prac w sejmowej komisji rolnictwa. Większość z nich miała charakter legislacyjno-redakcyjny i doprecyzowujący.

Jak tłumaczył Galemba, nowelizacja określa zadania i kompetencje instytucji w związku z unijnymi przepisami w obszarze ochrony zdrowia zwierząt oraz bezpieczeństwa produktów pochodzenia zwierzęcego. Ustawa ma na celu usprawnienie realizacji zadań przez organy Inspekcji Weterynaryjnej, jak i wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych dotyczących ich stosowania. Chodzi o dostosowanie przepisów unijnego rozporządzenia w tej sprawie do polskiego prawa.

Podczas prac nad ustawą posłowie zwracali uwagę, że nowe przepisy m.in. umożliwiają ubój na własny użytek w gospodarstwie bydła do 12 miesiąca życia, co jest spełnieniem postulatów rolników; porządkują przepisy w zakresie produkcji żywności na rynek państw trzecich; usprawniają i wzmacniają nadzór nad hodowlą przez Inspekcję Weterynaryjną.

Wskazywali też, że ważnym rozwiązaniem dla konsumentów jest utworzenie elektronicznej książki leczenia zwierząt, która zapewni dostępność do informacji o stosowaniu leków u zwierząt, z których pozyskiwana jest żywność.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu