Zdjęcia z satelity ocenią stan upraw. KOWR uruchomił ważny projekt

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: KOWR (em) | redakcja@agropolska.pl
14-02-2019,11:25 Aktualizacja: 14-02-2019,12:03
A A A

Ocena stanu upraw na podstawie zdjęć satelitarnych oraz typowanie pól zagrożonych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi to główne założenia uruchomionego w KOWR projektu "Wykorzystanie teledetekcji do zarządzania Zasobem Własności Rolnej Skarbu Państwa - etap pilotażowy".  

- Teledetekcja satelitarna to nowoczesne narzędzie umożliwiające ocenę danych przestrzennych w czasie zbliżonym do czasu rzeczywistego. Żadna inna technologia nie pozwala na zbadanie dużych obszarów przy równoczesnym zbliżeniu wyników do pojedynczej działki - mówi Piotr Serafin, dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

system Copernicus, system satelitarny, kontrola upraw, Maciej Krzyżanowski, cloudFerro, dopłaty bezpośrednie, arimr

Dane satelitarne zrewolucjonizują rolnictwo. Uprawy pod pełną kontrolą

Obrazowanie satelitarne, dzięki szczegółowym zdjęciom i danym z Kosmosu, pozwala na bieżąco kontrolować uprawy. Dzięki temu ARiMR może przeciwdziałać wyłudzeniom unijnych dopłat.   Dane z satelitów, które krążą nad Ziemią...

Dodaje, że to powinno pozwolić na zmniejszenie kosztów i czasu niezbędnego do uruchomienia wsparcia dla rolników poszkodowanych w wyniku wystąpienia suszy czy wymarznięć.

Projekt ma na celu ocenę stanu upraw rolnych w połączeniu z wystąpieniem wymienionych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.

W pierwszej kolejności założono przeprowadzenie badań i prac rozwojowych na co najmniej 450 działach rolnych należących do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Wynikiem tych prac powinno być opracowanie w przyszłości systemu pozwalającego na ocenę stanu upraw w całym kraju.

Na początek założono opracowanie metodyk oceny stanu upraw, walidację i kalibrację systemu, opracowanie ostatecznych modeli oceny stanu upraw oraz szkolenia przygotowujące administrację rolną do wprowadzenia rozwiązań detekcji satelitarnej w szerszej skali.

anomalia pogodowe, susza rolnicza, deszcz nawalny, bożena łapeta, IMiGW-PIB

Satelity pomagają rolnikom. Pogoda daje się mocno we znaki

Ponad 90 proc. danych wykorzystywanych w modelach pogodowych pochodzi z satelitów pogodowych. Pozwalają na monitorowanie zagrożeń związanych z aurą i coraz częściej są wykorzystywane w rolnictwie.    - Dane satelitarne w IMiGW-PIB...

- Do końca 2019 roku chcemy zrealizować projekt, którego wyniki w znacznym stopniu przybliżą nas do budowy systemu oceny stanu upraw opartego o teledetekcję. Taki system może w przyszłości pozwolić na ograniczenia prac terenowych związanych z oceną strat w uprawach,a w konsekwencji może pozwolić na przyspieszenie procesu reakcji służb państwa w przypadku wystąpienia strat po stronie rolników. To innowacyjne rozwiązanie wymaga także działań edukacyjnych - dodaje Michał Wiśniewski, zastępca dyrektora generalnego KOWR.

Projekt zakłada powstanie m.in. następujących produktów: metodyki oceny stanu upraw mającej na celu szacowanie strat powstałych na skutek wymarznięć, wymoknięć, suszy na wybranych działkach na podstawie danych satelitarnych i meteorologicznych oraz kluczy oceny upraw, bazy danych pomiarów satelitarnych, bazy danych pomiarów terenowych oceny stanu upraw, testowej bazy danych pomiarów satelitarnych w wysokiej rozdzielczości na wybranych działkach, modeli oceny stanu upraw i bazy danych wyników.
 

Poleć
Udostępnij