A jednak grypa u kotów. Są pierwsze wyniki badań

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
24-06-2023,11:05 Aktualizacja: 24-06-2023,11:09
A A A

Bacznie śledzimy rozwój sytuacji ws. zachorowań kotów. Utrzymywany jest stały kontakt z wojewódzkimi lekarzami weterynarii w celu monitorowania oraz analizowania sytuacji - przekazał główny lekarz weterynarii (GLW).

W wydanym w piątek oświadczeniu odniósł się ponownie do doniesień dotyczących zachorowań kotów w kilku miejscach Polski, które wzbudziły niepokój lekarzy weterynarii i właścicieli zwierząt. Przypomnijmy, że po pierwszych informacjach o tych tajemniczych zachorowaniach pojawiły się podejrzenia, że czworonogi mogą zmagać się z wirusem ptasiej grypy. Wówczas GLW podkreślał, że nie ma żadnych dowodów, a w szczególności wyników badań laboratoryjnych, które mogłyby stanowić przesłankę do takich stwierdzeń. Ale teraz sytuacja się zmieniła, bo wstępne wyniki z Pomorza już są.

główny lekarz weterynarii, giw, koty, choroba, ptasia grypa, grypa ptaków

Ptasia grypa u kotów? Jest stanowisko głównego lekarza weterynarii

Główny lekarz weterynarii przekazał swoje stanowisko w związku z pojawiającymi się m.in. w mediach społecznościowych informacjami na temat ewentualnych zakażeń kotów domowych wirusami grypy ptaków. W ostatnich dniach zrobiło...

„Obecnie Inspekcja Weterynaryjna jest na etapie zbierania jak największej ilości informacji, które dadzą się potwierdzić metodami naukowymi. Prowadzone są wnikliwe badania nad próbkami pobranymi od zwierząt, które zachorowały na nieznanej etiologii chorobę. Na podstawie wstępnych uzyskanych wyników badań laboratoryjnych (próbek pochodzących z terenu Trójmiasta), przeprowadzonych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach, przyczyną zachorowań jest wirus grypy. Aktualnie czekamy na wyniki nowych badań, które są nieustannie prowadzone. Dopiero po ich wykonaniu będziemy mogli wyciągnąć dalsze wnioski” – czytamy w oświadczeniu GLW.

Jak w nim dodano, w przypadku uzyskania nowych danych, będą podejmowane stosowne działania, zgodnie z przyjętymi w prawie zasadami.

„Praktykujący lekarze weterynarii prowadzący zakłady lecznicze dla małych zwierząt posiadają niezbędną wiedzę oraz doświadczenie w diagnozowaniu oraz leczeniu chorób. W przypadku pojawienia się jakiekolwiek niepokojących sytuacji dotyczących zdrowia Państwa zwierząt, Inspekcja Weterynaryjna zaleca kontakt z lekarzem weterynarii” – podkreślił GLW.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu