Bruksela unika konkretnej odpowiedzi w sprawie dopłat do nawozów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-03-2022,8:45 Aktualizacja: 11-03-2022,8:50
A A A

- Komisja Europejska dała wymijającą odpowiedź w sprawie możliwości dopłat do nawozów - poinformował Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa.

- Odpowiedź KE brzmiała miej więcej tak: "jest możliwość, żeby kraje członkowskie rekompensowały skutki cen energii, aby wspierać energię odnawialną". Niestety, oznacza to, brak konkretów - relacjonował szef resortu. Zapowiedział szybkie opracowanie konkretnych propozycji, by uzyskać na nie zgodę Komisji Europejskiej.

dopłaty do nawozów, nawozy mineralne, ministerstow rolnictwa

Rolnicy mają dostać dopłaty do zakupu nawozów

Rząd planuje nową formę pomocy dla rolników, którym zagraża utrata płynności finansowej - wynika z opublikowanych założeń projektu rozporządzenia. Mają się pojawić dopłaty do zakupu nawozów mineralnych. W wykazie prac...

Premier Mateusz Morawiecki już w styczniu wystąpił do KE o zgodę na dopłatę do nawozów ze względu na znaczny wzrost cen. Drogie nawozy oznaczają wyższe koszty produkcji i w rezultacie wyższe ceny żywności. Dopłata jest jednak możliwa za zgodą Brukseli (decyzja miała zapaść pierwotnie 2 marca), bo bez tego mogła by być uznana za niedozwoloną pomoc publiczną.

Kowalczyk przyznał, że ceny nawozów nadal rosną w ślad za cenami gazu, bo jest on podstawowym surowcem do produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych. Produkcja nawozów azotowych oparta jest na amoniaku, z którego wytwarza się obecnie około 97 proc. nawozów azotowych. Natomiast 80-90 proc. całkowitych kosztów produkcji amoniaku, z którego wytwarza się nawozy azotowe stanowi gaz ziemny.

Już teraz za tonę saletry amonowej trzeba zapłacić co najmniej 4,4 tys. zł/t. - Tutaj nawet ta pomoc, którą chcieliśmy zaoferować, jest absolutnie nie wystarczająca - stwierdził minister.

Rząd na dopłaty do nawozów chciał przeznaczyć ok. 3 mld zł, w systemie podobnym do systemu dopłat do paliwa rolniczego, czyli pewna kwota dopłaty do zakupu nawozów, limitowana liczbą hektarów.

dopłaty do nawozów, Copa-Cogeca, Christiane Lambert, Ramóna Armengol

Interwencja na rynku nawozów jest niezbędna. Organizacje rolnicze apelują do KE

Polskie organizacje rolnicze zabiegają w Brukseli o poparcie wniosku naszego rządu w sprawie zgody Komisji Europejskiej na interwencję na rynku nawozów. Alarmują, że bez tego grozi nam utrata stabilności żywnościowej, a to oznacza kłopoty...

Minister dodał, że problemem może być zapewnienie ciągłości produkcji, bo zakłady azotowe myślą o jej zawieszeniu. - Nie mogą ich wytwarzać poniżej kosztów i nie mieć możliwości sprzedaży - argumentował. Przypomniał, że ze względu na sankcje nie ma importu nawozów z Rosji, Białorusi.

Odnosząc się do Europejskiego Zielonego Ładu, polityk stwierdził, że w sytuacji wojny w Ukrainie, należałoby odłożyć, przynajmniej niektóre przepisy takie jak dotyczące wyłączenie z produkcji rolnej ziemi czy zmniejszenia stosowania nawozów czy środków ochrony roślin.

Jak mówił, produkcja rolna ma być zgodna z ochroną środowiska i klimatu, ale także taka, która zapewni bezpieczeństwo żywnościowe. Zauważył też, że rosyjska agresja uniemożliwia prace polowe w Ukrainie, a jak się nie posieje to nie będzie zbiorów i braki będą odczuwalne.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!