Energia odnawialna popłynie na wieś z mikroklastrów energetycznych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Kamila Perkowska | perkowska@apra.pl
04-04-2016,14:35 Aktualizacja: 04-04-2016,14:46
A A A

Tworzenie lokalnych mikroklastrów energetycznych, głównie w gminach wiejskich, to najnowszy pomysł Ministerstwa Energii. Póki co, urzędnicy zastanawiają się jednak, w jaki sposób miałyby być finansowane.

- Jako mikroklaster energetyczny rozumiemy porozumienie podmiotów oferujących usługi w obszarze wytwarzania, dystrybucji, magazynowania i zaopatrzenia w energię i paliwa na obszarze lokalnym w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego przy zachowaniu opłacalności ekonomicznej, finansowej i społecznej oraz zrównoważonego rozwoju - taką wstępną definicję przedstawił Andrzej Piotrowski, wiceminister energii.

odnawialne źródła energii, badanie cbos, Krzysztof Tchórzewski

W OZE jest przyszłość! Polacy nie mają wątpliwości

Krzysztof Tchórzewski, szef nowo powstałego ministerstwa energii zapewnia, że strategicznym celem rozwoju polskiej energetyki będzie wykorzystywanie energii wytwarzanej przede wszystkim z krajowych surowców.    W...
Ostateczna definicja ma być - jak zapewnił Piotrowski - wypracowana w trakcie dyskusji.

- Będzie wypadkową podejścia wszystkich zainteresowanych stron i stanie się dobrą podstawą do przygotowania odpowiednich uregulowań wspomagających rozwój mikroklastrów - zaznaczał.

- Głównym celem mikroklastrów jest potrzeba zrównoważenia energetycznego, przede wszystkim na terenach gmin wiejskich. Liczymy, że dokona się to poprzez organizację wytwarzania energii, dystrybucji i zakupu na poziomie lokalnym - mówił Piotrowski.

Najważniejsze będzie jednak finansowanie mikroklastrów.

- Musimy zastanowić się, czy pieniądze będą pochodziły z Regionalnych Programów Operacyjnych, ze współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, czy może z funduszy norweskich - przyznał.

farma fotowoltaiczna, moduły, energia elektryczna, kopytnik, lubelszczyzna

Farma fotowoltaiczna za milion euro powstała na Lubelszczyźnie

W województwie lubelskim powstała farma fotowoltaiczna. Inwestycję w miejscowości Kopytnik niedaleko Białej Podlaskiej zrealizowała w ciągu zaledwie miesiąca firma Remor Solar. Obiekt w Kopytniku (gm. Łomazy) wybudowano na zlecenie...
Padła również propozycja stworzenia trzech grup roboczych.

- Pierwsza zajęłaby się zagadnieniami związanymi z definicją i koncepcją mikroklastra, druga sprawami prawno-finasowymi, trzecia zaś pilotażowymi wdrożeniami - mówił wiceminister.

Resort pracuje również nad formą organizacyjną mikroklastrów.

- Nasza propozycja zakłada, że w każdym regionie inicjatorzy wybiorą sobie najlepsze dla nich rozwiązanie, zapewniające udział w porozumieniu partnerów reprezentujących cztery grupy: producentów, dystrybutorów, proaktywnych odbiorców końcowych i jednostki samorządu terytorialnego - wyjaśniał Piotrowski.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu