Krone Premos 5000 – mobilna peleciarka. Złoto targów Agritechnica 2015

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Prof. Jacek Przybył, UP w Poznaniu
07-11-2015,7:15 Aktualizacja: 12-11-2015,18:02
A A A

Firma Krone została wyróżniona złotym medalem targów Agritechnica 2015, za innowacyjną koncepcję mobilnej peleciarki o nazwie Premos, która produkuje pelet bezpośrednio na polu podczas zbioru pokosów materiałów objętościowych i zgrabionych w wał resztek pożniwnych.

Pelet wyprodukowany z materiałów roślinnych może być stosowany jako pasza, ściółka w oborach lub jako paliwo do ogrzewania domów i innych pomieszczeń. Ze względu na wartość opałową jest zaliczany do najbardziej efektywnych źródeł energii: 2,5 kg peletu zastępuje ok. 1 kg oleju opałowego.

Wśród czynników, które przyczyniły się do opracowania koncepcji mobilnej peleciarki, największe znaczenie miało to, że transport i magazynowanie materiałów objętościowych, takich jak słoma czy siano, ze względu na małe ich zagęszczenie przez maszyny zbierające (np. prasy 100–220 kg/m³) jest relatywnie nieopłacalne. Można to zmienić w przypadku zastosowania peletowania. Pelety ze słomy mają gęstość usypową wynoszącą 600–700 kg/m³. Jednak dotychczas dostępne są jedynie stacjonarne peleciarki o przeważnie niskiej wydajności, wynoszącej 1-2 t/h. Wymagają one kosztownych nakładów na zbiór i dowiezienie surowca do miejsca produkcji peletu, a także energochłonnego rozdrobnienia, wymaganego ze względu na średnicę peletu wynoszącą 8-10 mm.

Oryginalna koncepcja mobilnej peleciarki Premos eliminuje wskazane wyżej wady produkcji peletu. Także po raz pierwszy jest możliwe jednoczesne zbieranie surowca i produkowanie peletu, przy czym jego średnica, wynosząca 16 mm, eliminuje potrzebę rozdrabniania materiału.

Peleciarka Premos 5000 pracuje według całkowicie nowej koncepcji, opracowanej przez firmę Kalverkamp przed pięcioma laty i wdrożonej do produkcji wspólnie z firmą Krone. Przebieg zbioru materiału objętościowego oraz jego zagęszczania jest następujący. Materiał jest zbierany przez podbieracz o szerokości 2,35 m, przed którym znajduje się wał zębowy wyrównujący strumień podbieranego materiału. Następnie ładowacz bębnowy przenosi materiał na przenośnik taśmowy. Szczelina między tymi elementami służy do usuwania obcych ciał, w szczególności kamieni.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie RPT
4/2024

Polska premiera siewnika Amazone Precea TCC 9000

Tendencje na światowym rynku techniki rolniczej

Jak powstał agregat do pasowej uprawy konopi?

John Deere współpracuje ze SpaceX

 PRENUMERATA (płatność elektroniczna) RPT

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu