Tuczniki w Polsce nie drożeją tak jak w Niemczech

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
29-03-2022,18:15 Aktualizacja: 29-03-2022,18:19
A A A

Ceny skupu tuczników w krajach Unii Europejskiej w ubiegłym tygodniu wrosły od 5 do 11 centów za kg wbc. Jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, w Polsce nie odnotowano takich podwyżek.

Cena tuczników w Europie rośnie głównie wskutek znoszenia obostrzeń dotyczących Covid-19, pogodzie która sprzyja rozpoczęciu sezonu grillowego, zbliżającego się okres świątecznego oraz większych dostaw wieprzowiny do azjatyckich krajów, oczywiście poza Chinami.

Popyt, który obserwujemy na żywiec wieprzowy, zbiegł się z jego obniżoną podażą. Ponadto wciąż mocno rosną koszty produkcji, transportu, energii i pasz.

Dopłaty do prywatnego przechowywania wieprzowiny, tusze i półtusze wieprzowe

Dopłaty do prywatnego przechowywania wieprzowiny

25 marca został uruchomiony mechanizm dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny. Wnioski można składać do 29 kwietnia. Mechanizm uruchamiany jest przez Komisję Europejską okresowo i ma na celu osiągnięcie stabilizacji rynku wieprzowiny...

"Likwidacja pogłowia macior w Unii Europejskiej, której doświadczyliśmy z powodu braku opłacalności produkcji przez długie miesiące, spowodowała spadek produkcji żywca. Mniejsza podaż tuczników będzie sprzyjała wzrostom cen skupu w kolejnych tygodniach" czytamy w komunikacie KZP-PTCH POLPIG.

Tuczniki drożeją w Europie

Ceny skupu tuczników w Europie dynamicznie rosną, choć w ostatnim tygodniu podwyżki były nieco mniejsze, niż w poprzednich.

Tuczniki, jak podaje KZP-PTCH, istotnie podrożały we Francji (+11 centów), Belgii i Austrii (+10 centów) oraz w Danii i Hiszpanii +8 centów, gdzie w Madrycie odbył się protest niezadowolonych producentów świń. Dodatkowo strajk kierowców tirów pogłębił problemy logistyczne. Ceny świń o 5 centów wzrosły także w Holandii.

W Niemczech w ostatnich notowaniach cena świń wzrosła do poziomu 1,92 euro za kg wbc. W przeliczeniu na polską walutę po kursie euro z 23 marca wg NBP (4,7036) jest to 9,03 zł za kg wbc.

cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena

Świnie w marcu drożeją

W skupie tuczników w drugim tygodniu marca odnotowano kolejne wzrosty cen. W tym samym czasie półtusze wieprzowe podrożały o 26%.    Tuczniki w dniach 7-13 marca zarówno w większości krajów Unii Europejskiej,...

Ceny niemieckich tuczników rosną wskutek małej podaży żywca i ożywionego popytu ze strony ubojni.

Ceny tuczników w Polsce wyższe, ale ...

Cena tuczników w Polsce również rośnie, ale jak informuje KZP-PTCH POLPIG, w skupach w stosunku do poprzedniego tygodnia została ona utrzymana na niezmienionym poziomie 8,50 zł/kg (wbc).

Żywiec będzie jednak wciąż poszukiwanym towarem, ponieważ podaż tuczników nie jest wysoka, a w okresie przedświątecznym tradycyjnie rośnie popyt na te zwierzęta.

"Wzrost cen skupu jest niezbędny, aby producenci żywca byli w stanie pokrywać rosnące koszy produkcji i zaopatrywać ubojnie w surowiec w dłuższej perspektywie czasu" podsumowuje POLPIG.

ARiMR, Covid-19, producenci prosiąt, prosięta, maciory, lochy, pandemia Covid-19, trzoda chlewna, świnie, pomoc

ARiMR wypłaciła 84 mln złotych na wsparcie dla hodowców świń

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że trwa nabór na pomoc dla hodowców utrzymujących lochy i prosięta. Wsparcie trafiło już do pierwszych rolników. Hodowcy loch i prosiąt, których gospodarstwa...

- W Polsce mamy obecnie sytuację, w której zakłady robią wszystko by nie podwyższać cen i jak na razie nie zmieniają cenników w porównaniu z zeszłym tygodniem. Sytuacja ta irytuje rolników, ponieważ wysokie koszty produkcji nadal nie pozwalają na spokojne spinanie budżetu - komentuje tę sytuację Bartosz Czarniak, Rzecznik Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS.

Tuczników brakuje nie tylko w Polsce, ale także w krajach Europy Zachodniej, więc skupujący nie powinni długo opierać się przed podwyższeniem notowań tych zwierząt.

Czy zatem zakłady w Polsce podwyższą stawki do poziomów z Niemiec i przebiją poziom 9 zł za kg w klasie E?

- Podejrzewam, że odpowiedź otrzymamy za kilka dni. Oby tak było, ponieważ mimo rekordowych stawek za tuczniki, opłacalność w produkcji nadal jest sprawą dyskusyjną - podsumowuje Bartosz Czarniak.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu