ASF - zasady ponownego zasiedlania chlewni

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
05-10-2018,10:30 Aktualizacja: 05-10-2018,10:27
A A A
Potwierdzenie ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w gospodarstwie wiąże się z koniecznością wybicia i zutylizowania wszystkich przebywających w nim świń. Ponowne zasiedlenie fermy jest możliwe, ale tylko po spełnieniu określonych wymagań. 
 
Ponowne umieszczanie świń w gospodarstwie po likwidacji ogniska ASF jest możliwe po upływie 40 dni od dnia ukończenia czyszczenia i odkażania chlewni oraz pozostałych obiektów inwentarskich. 
 
Chlewnia może być zasiedlona zwierzętami tzw. wskaźnikowymi przebadanymi, u których uzyskano wynik ujemny na obecność przeciwciał wirusa ASF. Jednocześnie muszą one pochodzić z gospodarstw nieobjętych ograniczeniami związanymi z ASF.
 
cena, tuczniki, Niemcy, trzoda chlewna

Tuczniki są tanie, ale ich cena jest stabilna

Ceny tuczników w Unii Europejskiej w ubiegłym tygodniu zmalały. Największy spadek, który wyniósł aż 14 centów, odnotowano w Belgii. Ma to bezpośredni związek z wykryciem w tym państwie wirusa afrykańskiego pomoru świń....
Drugim sposobem zasiedlania, jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, jest całkowite odnowienie stada zwierzętami pochodzącymi z gospodarstw nie objętych ograniczeniami związanymi z ASF. Czas umieszczania wszystkich świń w gospodarstwie nie może przekroczyć 20 dni.
 
W obu przypadkach powiatowy lekarz weterynarii po upływie 45 dni od dnia ponownego zasiedlenia fermy, pobiera od zwierząt próbki i przeprowadza, badania na obecność przeciwciał wirusa choroby. 
 
Całkowite zasiedlenie chlewni jest możliwe w przypadku, jeżeli badania nie wykazały u żadnej ze świń przeciwciał wirusa ASF.
 
Powiatowy lekarz weterynarii po uwzględnieniu sytuacji epizootycznej może wyrazić zgodę na odstąpienie od powyżej opisanej procedury i zezwolić na ponowne umieszczenie świń w gospodarstwie. Podstawowym warunkiem tej decyzji jest karencja wynosząca 6 miesięcy od dnia ukończenia czyszczenia i odkażania gospodarstwa.
 
Szczegóły dotyczące ponownego zasiedlenia chlewni znajdziesz w rozporządzeniu MRiRW z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń (Dz.U.2015 poz. 754).
 
  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu