Velactis – sprzedaż leku może być wstrzymana

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
13-07-2016,8:55 Aktualizacja: 13-07-2016,9:03
A A A

Produkt leczniczo weterynaryjny Velactis, stosowany w czasie zasuszania u krów jest przyczyną ciężkich skutków niepożądanych i może zostać wycofany ze sprzedaży.

Lek Velactis wywołał 100 przypadków niepożądanych u krów, w ciągu 24 godzin od jego zastosowania i doprowadził do 22 padnięć. Od marca b.r. na terenie Unii Europejskiej zastosowano ponad 40 tys. dawek tego leku. Jego substancją czynną jest kabergolina. Blokuje ona produkcję hormonu prolaktyny oraz ogranicza wytwarzanie mleka.

produkt leczniczo weterynaryjny, ABvarC,

ABvarC nielegalnie wprowadzony do obrotu. Jego sprzedaż i stosowanie grozi karą

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wprowadzeniu do obrotu produktu leczniczego weterynaryjnego ABvarC, który służy do zwalczania warrozy u pszczół, ale nie jest dopuszczony do stosowania na terytorium Rzeczpospolitej...

Obecnie lek wycofała Dania, gdzie zaobserwowano najwięcej zdarzeń niepożądanych po jego zastosowaniu. Władze poszczególnych państw Unii Europejskiej mogą podejmować samodzielnie decyzję o wstrzymaniu sprzedaży tego produktu.

Na spotkaniu w dniach 14-16 czerwiec 2016 r. Komitet ds. Produktów Leczniczych Weterynaryjnych EMA przeanalizował nowe dane i omówił wpływ produktu na zdrowie zwierząt. Jednocześnie zwrócił uwagę, że nadal nie wiadomo czy niepożądane efekty są spowodowane podaniem leku czy wynikają z innych przyczyn.

Na wniosek Komisji Europejskiej komitet rozpoczął analizę najnowszych danych. Ma to pomóc w ocenie, czy korzyści ze stosowania Velactis są większe od ryzyka związanego z jego użyciem. Mają ustalić również, czy należy wprowadzić zmiany w sposobie stosowania leku na terenie Unii Europejskiej.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu