Od 6 kwietnia można wypuszczać drób

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: KIPDiP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-04-2017,13:20 Aktualizacja: 07-04-2017,14:57
A A A

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowe rozporządzenie ministra rolnictwa dotyczące grypy ptaków. W dokumencie nie ma nakazu utrzymywania drobiu wewnątrz budynków. Oznacza to, że od czwartku, 6 kwietnia można wypuszczać ptaki.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz informuje, że chociaż w najnowszym rozporządzeniu utrzymano wysoki poziom bioasekuracji, to jednak zrezygnowano z krytykowanego przez hodowców gęsi oraz producentów jaj z wolnego wybiegu zakazu przebywania drobiu na zewnątrz.

ptasia grypa, mandaty, drób,

Ptasia grypa - policja kontroluje gospodarstwa i wlepia mandaty

Policjanci z Konina skontrolowali gospodarstwa w gminie Kramsk i ukarali właścicieli sześciu gospodarstw, gdzie ptaki biegały wolno po podwórku. Mandaty w tych przypadkach wynosiły po 50 zł, ale mogą być znacznie wyższe.   W czasie...
W nowym rozporządzeniu mowa jest o "utrzymywaniu drobiu w sposób ograniczający jego kontakt z dzikimi ptakami" i "w sposób wykluczający jego dostęp do zbiorników wodnych, do których dostęp mają dzikie ptaki".

Nakaz zamykania drobiu mogą miejscowo przywrócić powiatowy lekarza weterynarii lub wojewoda jeśli na danym terenie wystąpi zagrożenie grypą ptaków.

Nadal zabezpieczona przed dzikim ptactwem ma być pasza i woda do karmienia oraz ściółka (dotyczy to także zakupu materiału przeznaczonego do ścielenia).

Pozostaje też obowiązek wykładania mat dezynfekcyjnych przy wejściach do budynków gospodarskich, stosowanie odzieży ochronnej przeznaczonej do użytku wyłącznie w danym budynku oraz dokonywanie codziennego przeglądu drobiu z prowadzeniem dokumentacji w zakresie padłych zwierząt czy spadku pobierania paszy.

Nowe przepisy uchyliły także zakaz organizowania targów i wystaw ptaków.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu