Brakowało dwutlenku do zagazowania drobiu. Resort: to hodowca ma sobie zapewnić środki

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
07-06-2021,9:25 Aktualizacja: 07-06-2021,9:28
A A A

Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa przekonuje, że nie można obarczać organów państwowych za brak dwutlenku węgla do zagazowania przeznaczonego do wybicia drobiu. Zgodnie z przepisami to hodowcy mają zapewnić zaplecze logistyczne.

W sprawie zwalczania tzw. ptasiej grypy do resortu wystąpiła AGROunia. Wytknęła m.in. brak zabezpieczenia przez Inspekcję Weterynaryjną dwutlenku węgla do gazowania chorych stad oraz brak rąk do pracy przy ogniskach choroby i zażądała konkretnych działań.

HPAI, grypa ptaków, ognisko HPAI, Inspekcja Weterynaryjna, hodowcy drobiu, bioasekuracja, indyki rzeźne, gęsi,

Wybuchło jedno nowe ognisko grypy ptaków

Główny lekarz weterynarii poinformował o stwierdzeniu jednego ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu nr 336 w 2021 r. podtypu H5N8. Ognisko HPAI zostało potwierdzone na podstawie wyników badań laboratoryjnych...

W odpowiedzi wiceszef resortu podkreślił, że zgodnie z przepisami (art. 42 ustawy o ochronie zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt oraz par. 6 rozporządzenia ministra rolnictwa w sprawie zwalczania grypy ptaków), to hodowca decyzją powiatowego lekarza weterynarii otrzymuje nakaz niezwłocznego zabicia zwierząt pod nadzorem organów Inspekcji Weterynaryjnej oraz nakaz utylizacji zabitego i padłego w gospodarstwie drobiu.

"Zgodnie zatem z obowiązującym prawem, nakaz zapewnienia logistycznego zaplecza zwalczania choroby, jaką jest wysoce zjadliwa grypa ptaków, ciąży, co do zasady, na posiadaczach zwierząt. Wskazywanie odpowiedzialności Inspekcji Weterynaryjnej za brak dwutlenku węgla stosowanego do gazowania drobiu jest zatem niezasadne" - podkreślił Bartosik.

Jednocześnie zapewnił, że powiatowi lekarze weterynarii, obserwując problemy hodowców zwierząt niegotowych do usuwania skutków choroby, "realizują powierzoną misję społeczną i w poczuciu odpowiedzialności (…) podejmują zwykle ponadstandardowe działania na rzecz zapewnienia sił i środków niezbędnych do likwidacji ogniska, tj. zabicia zwierząt, utylizacji czy wykonywania w ognisku zabiegów oczyszczania i odkażania".

Wiceszef resortu rolnictwa zapewnił, że w woj. mazowieckim we wszystkich stwierdzonych ogniskach gazowanie drobiu zostało zapewnione za pośrednictwem Inspekcji Weterynaryjnej.

"Ponadto, w celu pomocy hodowcom, zapewniono udział w usuwaniu skutków wystąpienia HPAI pensjonariuszy zakładu karnego" - wskazał Bartosik.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA