W walce z ASF

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk), (bea) | redakcja@agropolska.pl
26-01-2016,12:50 Aktualizacja: 26-01-2016,13:02
A A A

Wprowadzenie obszaru działań prewencyjnych, czyli 50 km od granicy obszaru objętego ograniczeniami oraz na całej długości granicy z Białorusią i Ukrainą – takie plany mają służby weterynaryjne w związku z ASF.

Mówiono o tym podczas spotkania w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego poświęconego afrykańskiemu pomorowi świń. Padła tam także zapowiedź zakupu 21 kontenerów niezbędnych do przetrzymywania tusz dzików. Zostaną one przekazane do kół łowieckich i nadleśnictw. Poza tym mają być zakupione odłownie – specjalne „klatki”, które pozwolą monitorować populację dzików pod względem zdrowia, przemieszczania się i liczby osobników.

Dzików coraz mniej

Reprezentanci kół łowieckich i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych podkreślali ograniczanie populacji dzików, czyli ich odstrzał. Jak mówiono, plany odstrzału na kończący się 31 marca sezon łowiecki zostały już wykonane w większości okręgów. Teraz spływają wnioski o ich zwiększenie, tak aby wykorzystać pozostały czas i sprzyjająca pogodę.

asf, Białoruś, Rosja, padłe świnie

Masowe padnięcia świń na Białorusi. Przyczyną prawdopodobnie ASF

Afrykański pomór świń był prawdopodobnie przyczyną nagłej śmierci ponad 700 świń na fermie świń na Białorusi w pobliżu wsi Krivichi - informuje portal charter97.org. Informację tę potwierdził okręgowy zarząd departamentu rolnictwa miasta...

Przedstawiciele myśliwych akcentowali potrzebę zmian w prawie łowieckim. Chodzi głównie o złagodzenie przepisów dotyczących polowań zbiorowych: przedłużenie możliwości polowań zbiorowych również na luty, zwiększenie liczby naganiaczy i możliwość polowania z psami tropiącymi.

– Teraz jest śnieg, więc łatwiej zwierzynę wytropić po śladach, ale w dużych i gęstych obszarach leśnych dzika bez psa się nie wypędzi – mówił Jarosław Żukowski, przewodniczący Okręgowego Zarządu Związku Łowieckiego w Białymstoku.

Piotr Wawrzynowicz z RDLP wskazywał, że w 2015 roku w stosunku do 2014 nastąpił spadek populacji dzika o blisko 30 proc., co w gospodarce łowieckiej trzeba uznać z bardzo dobry wynik.

Rolnicy też winni?

Prezes Podlaskiej Izby Rolniczej Grzegorz Leszczyński dociekał, czy wraz ze zmniejszająca się liczbą dzików zmniejsza się liczba rolniczych wniosków o odszkodowania składanych do kół łowieckich. W odpowiedzi usłyszał, że wręcz przeciwnie – liczba wniosków rośnie. Choć może to być spowodowane większa świadomością w tym zakresie wśród poszkodowanych.

84 przypadek asf, asf w Polsce

84 przypadek ASF u dzika w Polsce

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu kolejnego przypadku wystąpienia ASF u dzika na Podlasiu. Ostatni potwierdzony przypadek stanowi dzik odstrzelony w pobliżu miejscowości Waśki w gminie Narew leżącej w powiecie hajnowskim w...

Co ciekawe, leśnicy i myśliwi wskazywali współwinę rolników jeśli chodzi o szkody łowieckie. – Rolnicy nie biorą pod uwagę sugestii myśliwych. Uprawy kukurydzy są zakładane bezpośrednio przy lasach, bez żadnych pasów oddzielających, gdzie można byłoby zwierzynę wypędzić, wytropić – tłumaczył Jarosław Żukowski.

Grzegorz Leszczyński ripostował: – My nie możemy upraw przenosić sobie z miejsca na miejsce. Na naszym terenie nie da się uprawiać innych zbóż ze względu na produkcję mleka. Nie mamy alternatywy.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu