Rząd za podwyżką VAT na napoje owocowo-warzywne

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
08-03-2019,12:30 Aktualizacja: 08-03-2019,12:43
A A A

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Ordynacja podatkowa, przedłożony przez ministra finansów. Tym samym poparła drastyczną podwyżkę VAT na napoje owocowe i warzywne.

Zgodnie z projektem stawka wzrośnie z 5 na 23 proc. Natomiast soki oraz nektary owocowe i warzywne pozostaną na poziomie 5 proc. We wstępnych założeniach nektary miały być objęte 8 proc. stawką.

vat na soki i napoje, sok owocowy, sok warzywny, ministerstwo rolnictwa, ministerstwo finansów

Producenci soków alarmują. Wyższy VAT uderzy w sadowników i rolników

Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) i Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw negatywnie oceniają podwyżkę podatku VAT z 5 proc. do 23 proc. na napoje owocowe i warzywne - poinformowała unia w oświadczeniu. We...

Ustępstwo w sprawie nektarów, z uwagi na ich stosunkowo niski udział w rynku, nic zdaniem branży nie rozwiązuje. Kluczowa pozostaje ogromna podwyżka podatku na napoje.

- Wielokrotnie zwracaliśmy uwagę, że napoje zawierające 20 proc. lub więcej soku lub przecieru owocowego lub warzywnego mają kluczowy, bo aż 50-procentowy udział w strukturze spożycia soków, nektarów i napojów z owoców i warzyw - przestrzega Julian Pawlak, prezes Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków.

- Nektary zaś, opodatkowane na poziomie 5 proc., to zaledwie 12 proc. rynku. Jedyną, akceptowaną przez branżę, racjonalną propozycją dla gospodarki, jest utrzymanie dotychczasowej, 5-proc. stawki VAT na nektary, napoje owocowe i warzywne zawierające minimum 20 proc. soku lub przecieru oraz na soki 100 proc. Każde inne rozwiązanie, oznacza stratę dla polskich producentów, rolników i sadowników - dodaje szef KUPS.

Przypomina, że takie stanowisko popiera 200 sygnatariuszy. Podzielają je również ministerstwo rolnictwa, niezależne instytuty eksperckie oraz posłowie z sejmowej komisji rolnictwa.

vat na soki i napoje, sok owocowy, sok warzywny, ministerstwo rolnictwa, ministerstwo finansów

Resort kontra resort. Szykuje się wojna o VAT na soki

Ministerstwo rolnictwa zdecydowanie sprzeciwia się podwyżce stawki VAT na soki i napoje, którą przewiduje w projekcie nowelizacji ustawy resort finansów. O planowanym znacznym wzroście stawki podatku zrobiło się bardzo głośno jakiś...

Na lutowym posiedzeniu, poświęconej właśnie podwyżce VAT-u na napoje, na propozycje resortu finansów spadła lawina krytyki. Mocne słowa padały z tzw. strony społecznej. Domagano się wówczas nawet określenia z imienia i nazwiska autorów zmian, które mogą doprowadzić do katastrofy na rynku. Przestrzegano, że dotknie ona również konsumentów.

- Przedstawiciele Ministerstwa Finansów mimo olbrzymiej krytyki trwali w swojej decyzji i nawet ogłosili komisji, że chcą pozostawić nowelizację bez zmian. Ich zdaniem projekt powinien być niezmieniony, a Sejm będzie miał jeszcze szanse na stosowne poprawki. Tym samym ministerstwo potraktowało spotkanie z posłami jako jedynie formalność i okazję do wygłoszenia stanowiska. Komisja sejmowa została wykorzystana instrumentalnie, a strona ministerialna pokazała, że nie zamierza wycofać się nawet pod naporem argumentów - komentuje szef stowarzyszenia.

W jego ocenie skierowaniem nowelizacji ustawy przez rząd do dalszych prac w takim kształcie to brak troski o polskich sadowników, rolników i producentów.

"Przyklepana" 5 marca przez Radę Ministrów ustawa zawierająca nową tzw. matrycę VAT trafi pod obrady parlamentarzystów. Tam prawdopodobnie dojdzie do burzliwej debaty.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu