Przydomowe magazyny energii z OZE. Zachętą do instalacji ma być odpis podatkowy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
08-03-2024,8:50 Aktualizacja: 08-03-2024,8:54
A A A

Chciałabym, by w 2025 r. zaczął obowiązywać odpis podatkowy w związku z instalacją przydomowego magazynu energii - powiedziała w czwartek w Sejmie minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Poinformowała, że rozmowy w tej sprawie już trwają.

Szefowa MKiŚ odpowiadała w czwartek posłom na pytania zadane w trakcie przedstawienia informacji na temat nowych programów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Podkreśliła, że przydomowe magazyny energii muszą zacząć pojawiać się w Polsce. Przekonywała, że mogą one pozwolić na odciążenie sieci dystrybucyjnych, a także ograniczyć koszty związane z ich modernizacją.

oze, wiatraki przydomowe, wiatraki, energia dla wsi

Większy budżet "Energii dla wsi". Będzie też dofinansowanie na przydomowe wiatraki

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przygotował propozycje czterech projektów programów priorytetowych, które zostaną przedłożone do akceptacji Europejskiego Banku Inwestycyjnego - Komisji...

Minister zapewniła, że resort jak i NFOŚiGW będzie proponować nowe programy wsparcia związane z budową takich magazynów, by zachęcać do powstawania nowych instalacji (OZE - PAP) już z magazynami przydomowymi.

Hennig-Kloska poinformowała ponadto, że trwają rozmowy na temat ewentualnego odpisu podatkowego związanego właśnie z budową przydomowych magazynów energii.

"Chciałabym, by w przyszłym roku wdrożyć do polskiego systemu podatkowego odpis podatkowy na przydomowe magazyny energii. To, myślę, byłoby bardzo dużą zachętą. Rozmawiamy na ten temat (...), by taki program dodatkowy zachęty i wsparcia dla obywateli zrobić" - powiedziała minister klimatu i środowiska.

Obecnie w ramach ulgi termomodernizacyjnej można w rocznym zeznaniu podatkowym odliczyć od dochodu wydatki poniesione na wymianę źródła ciepła czy docieplenie domu. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 tys. zł. 

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu