Młody rzepak nadal zagrożony suszą. Termin składania wniosków w aplikacji suszowej został wydłużony

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
07-10-2023,6:30 Aktualizacja: 06-10-2023,20:17
A A A

Według aktualnych danych susza rolnicza występuje na terenie pięciu województw i dotyczy zasadniczo wysianego rzepaku. Jednocześnie warto dodać, że resort rolnictwa zdecydował o przedłużeniu okresu, w którym można składać wnioski o oszacowanie strat suszowych.

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) poinformował, że w czternastym okresie raportowania, tj. od 1 sierpnia do 30 września br., średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna i wynosiła -40 mm. W obecnym sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zmniejszeniu o 14 mm w stosunku do poprzedniego okresu (21 lipca - 20 września).

Susza w 5 województwach

„Deficyt wody dla roślin uprawnych zmniejszył się w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Największy deficyt notowano we wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, na Kujawach, w północnej części Polesia Lubelskiego, na Wysoczyźnie Żelechowskiej oraz na krańcach północnowschodniej Polski - od -120 do -149 mm. Na pozostałym terytorium Polski niedobór wody wynosił od 0 do -119 mm” - wylicza w swoim cyklicznym raporcie IUNG.

iung, susza rolnicza, raport, susza, bilans wodny, kbw, rzepak, ziemniaki

Susza rolnicza w 3 województwach. Wysiany rzepak zagrożony brakiem wody

W trzynastym okresie raportowania, tj. od 21 lipca do 20 września 2023 roku, średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna, wynosiła -26 mm –...

Jak dodaje, susza rolnicza występowała na terenie 5 województw: wielkopolskiego, podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego oraz kujawsko-pomorskiego i dotykała uprawy rzepaku i rzepiku (zwłaszcza wysianych w sierpniu i w początkach września).

Termin dłuższy o 15 dni

Jednocześnie warto dodać, że resort rolnictwa zadecydował o wydłużeniu terminu składania wniosków przez rolników w aplikacji suszowej, jak również przez komisje szacujące szkody - do 30 października (wcześniej był wyznaczony na 15 października).

- Mamy sygnały od gmin, od wojewodów, że jeszcze nie mają gotowych protokołów, dlatego przesuwamy termin do 30 października. Przesuwamy o 15 dni, żeby dać szansę tym, którzy maja problemy z przygotowaniem protokołów - powiedział minister rolnictwa Robert Telus.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu