Dziki niszczą uprawy i są nosicielami ASF

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
03-06-2016,10:00 Aktualizacja: 03-06-2016,10:11
A A A

Afrykański pomór świń oraz straty spowodowane przez dziki to główne tematy oświadczenia, wydanego przez Stowarzyszenie Producentów Trzody Chlewnej "Podlasie". Jego członkowie są niezadowoleni z dotychczasowej redukcji pogłowia tych zwierząt oraz rekompensat, jakie rolnicy otrzymują za straty powstałe wskutek ich działalności.

Odszkodowania za straty w uprawach, które zostały spowodowane przez dziki są zdaniem członków stowarzyszenia zbyt niskie. Obecnie obejmują one tylko koszty nasion i siewu. SPTCH "Podlasie" proponuje, aby wysokość odszkodowań pokrywała także straty spodziewanego plonu.

odstrzał dzików, limity odstrzałów dzików, koła łowieckie

Odstrzelono już ponad 1000 dzików

Całkowita liczba dzików planowanych do odstrzału sanitarnego do marca 2017 r. wynosi 7468 dzików w województwach lubelskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim, i warmińsko-mazurskim. Odstrzał sanitarny dzików jest...

W oświadczeniu możemy przeczytać, że "Sprawą zajmie się współpracujący ze stowarzyszeniem prawnik. Każdy będzie mógł się do niego zwrócić w przypadku wystąpienia istotnych szkód. Chodzi o uświadomienie rolników poprzez np. artykuły prasowe, ogłoszenia i inne działania, że nie muszą się godzić z jałmużną proponowaną im niejednokrotnie przez myśliwych".

Myśliwi twierdzą, że zwierzyna jest własnością państwa, a oni nie mają obowiązku polowania. Zdaniem członków SPTCH "Podlasie" wstępując w szeregi braci łowieckiej mają oni obowiązek dostosowania populacji dzikiej zwierzyny do wielkości bazy pokarmowej w miejscu naturalnego występowania zwierząt, czyli w przypadku dzików w lesie.

"Działania podobne powinny objąć całą Polskę i w interesie naszego kraju jest, aby sprawę ASF u dzików w końcu wyeliminować. Obecnie jednak problem ten myśliwych nie interesuje. Cierpią na tym producenci trzody. Mądre kraje które chcą być znaczącym producentem trzody dawno już problemy ASF i dzika załatwiły" - czytamy w komunikacie.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu