Mijają tygodnie, a nadal nie wiadomo skąd wziął się wirus

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-02-2020,9:25 Aktualizacja: 10-02-2020,9:30
A A A

- Wirusa grypy ptaków przenoszą dzikie ptaki, w Polsce grypa zaatakowała kilkanaście stad drobiu, ale znaleziono zaledwie jednego dzikiego zakażonego ptaka - mówi Krzysztof Niemczuk, dyrektor Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Dodał, że ponieważ nieznane jest pochodzenie wirusa, rozprzestrzenianie się choroby jest niewiadomą, dlatego trzeba reagować doraźnie. Ale na szczęście jest to epidemia sezonowa, która wygaśnie.

ptasia grypa, ograniczenie eksportowe, rosyjskie embargo, drób z Polski

Rosja nakłada kolejne ograniczenia w związku z grypą ptaków w Polsce

Służby weterynaryjne podały, że w związku z wystąpieniem w Polsce ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), służby weterynaryjna Federacji Rosyjskiej rozszerzyły ograniczenia. Dotyczą one wwozu towarów z woj. dolnośląskiego.  ...

Szef IW przypomniał, że poprzednim razem, gdy wystąpiła epidemia grypy ptaków w Polsce w 2016/2017 jednoznacznie stwierdzono, że pochodzi od dzikich ptaków. Wówczas było 65 ognisk choroby i znaleziono 68 padłych zakażonych ptaków.

Grypa ptaków występuje także na Węgrzech, w Czechach i w Niemczech, ale tam też nie jest znane jest źródło pochodzenia choroby.

- Jest to niezwykle zastanawiające, odpowiedzi powinien udzielić czas. Spodziewam się jednak, że po pewnym czasie dotrą próbki padłych ptaków zakażonych wirusem. Na razie wszystkie są ujemne z wyjątkiem próbki od jastrzębia z powiatu lubartowskiego wyjaśnił.

Niemczuk zaznaczył, że badane są także inne potencjalnie możliwe sposoby zakażenia np. zbadano paszę dla drobiu w woj. lubartowskim, ale tam nie stwierdzono wirusa.

Zauważył, że ze względu na ciepłą zimę, migracje ptaków są nasilone. Najczęściej można je spotkać w pobliżu zbiorników wodnych. Zaapelował, by w przypadku znalezienia padłego dzikiego ptaka przekazywać go do inspekcji weterynaryjnej.

grypa ptaków, Śląsk, powiat raciborski, wysoce zjadliwa grypa ptaków, wirus h5n8, kury, ognisko grypy ptaków

17. ognisko grypy ptaków wybuchło na Śląsku

Grypa ptaków pojawiła się w gospodarstwie niekomercyjnym w województwie śląskim. 17. ognisko tej choroby stwierdzono w stadzie 63 kur. Główny lekarz weterynarii poinformował o 17. ognisku wysoce zjadliwej grypy ptaków...

Ekspert poinformował, że Instytut jest jedynym laboratorium, które wykonuje badania w kierunku grypy ptaków. Jednocześnie podkreślił, ze generalnie wirusy grypy są niebezpieczne, bo mogą zmienić oblicze genetyczne, ale ten wirus H5N8 nie jest niebezpieczny dla ludzi.

Dotychczas stwierdzono w Polsce 20 ognisk ptasiej grypy - pierwsze 31 grudnia w powiecie lubartowskim (woj. lubelskie), a ostatnie 29 stycznia br. w powiecie raciborskim (woj. śląskie).

Wystąpienie w Polsce grypy niesie konsekwencje dla branży drobiarskiej, głównie w postaci ograniczenia eksportu. Polska jest największym producentem drobiu w UE z udziałem sięgającym 17 proc. (wg danych z 2017 r.) i jednym z 10 największych na świecie.

Szacuje się, że w 2019 r. wytwórczość mogła wynieść 3,2 mln ton, a eksport ponad 1,4 mln ton. Sprzedajemy zagranicę ok. 45 proc. mięsa - głównie surowych kurczaków. Około 90 proc. towarów trafia na unijny rynek, głównie do Niemiec.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu