Niedożywienie i głód wciąż są problemem dla dziesiątek krajów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-10-2017,11:00 Aktualizacja: 13-10-2017,12:01
A A A

Niedożywienie lub głód to dziś problem około 60 krajów świata - podaje raport Międzynarodowego Instytutu Badań nad Polityką Żywnościową (IFPRI). Konfrontuje on te dane z ogólną pozytywną oceną wyników walki z głodem na świecie od 2000 r.

Ogłoszony w Rzymie Raport IFPRI sporządzony we współpracy z niemiecką organizacją pozarządową Welthungerhilfe oraz irlandzką Concern stwierdza, że mimo iż od początku stulecia udało się zredukować o przeszło jedną czwartą zjawisko głodu na świecie, wskutek niedożywienia i głodu w 2017 roku nadal cierpiała ludność połowy spośród 119 krajów objętych badaniem.

Światowy Program Żywnościowy, głód w afryce. el nino

14 milionom ludzi grozi głód. Organizacja ONZ biją na alarm

Światowy Program Żywnościowy ostrzega, że na południu Afryki około 14 milionom ludzi grozi głód z powodu suszy, spotęgowanej przez El Nino, ciepły prąd morski we wschodniej części strefy równikowej Pacyfiku. Najbardziej dotknięte jest...

Głód i niedożywienie powodowały zwłaszcza wysoką śmiertelność niemowląt oraz problemy związane z niedowagą nowo narodzonych. Najbardziej dramatyczna sytuacja panuje w Sudanie Południowym, Somalii, Jemenie i Nigerii. Konflikty zbrojne i zmiany klimatyczne są źródłem cierpienia zwłaszcza wśród najuboższych grup ludności, marginalizowanych politycznie przez władzę, mniejszości etnicznych, jak również kobiet.

Republika Środkowoafrykańska jest, według cytowanego raportu, jedynym krajem, w którym panuje "w najwyższym stopniu alarmująca" sytuacja. Po niej wymienia się Czad, Sierra Leone, Madagaskar, Zambię, Jemen, Sudan, Liberię, Niger i Timor Wschodni.

Na liście krajów szczególnie dotkniętych ubóstwem i niedożywieniem - po dwóch dekadach podstępu w dziedzinie zaspokajania potrzeb wyżywieniowych - znalazła się także Wenezuela, wymieniona po Sri Lance i Mauretanii.

Korea Północna, Ghulam Isaczai, klęska suszy

Korei Północnej grozi głód. Takiej suszy nie było od 100 lat

Dotkniętej najgorszą od stu lat suszą Korei Północnej grozi klęska głodu. Pola ryżowe w całym kraju, nawet w najważniejszych regionach rolniczych, wysychają z powodu braku opadów.    - Najgorsza susza od stu lat utrzymuje...

Shenggen Fan, dyrektor generalny IFPRI prezentując raport podkreślił, że od 2000 roku w krajach rozwijających się zjawisko głodu zostało zredukowane o 27 proc., a w 14 krajach, wśród nich w Brazylii, Chinach, Senegalu, Azerbejdżanie, Peru i Panamie, sytuacja polepszyła się o co najmniej o 50 proc.

Zjawisko głodu występuje najczęściej w Azji Południowej i Afryce subsaharyjskiej, podczas gdy Bliski Wschód "szczególnie charakteryzują ogromne dysproporcje pomiędzy poszczególnymi krajami".

W Ameryce Łacińskiej - stwierdza na zakończenie raport - zaszły od 2000 roku pozytywne zmiany: stosunkowo niewielka część ludności cierpi niedożywienie lub głód, a jedynie w Wenezueli "wskutek wstrząsów politycznych" zjawisko głodu od 2008 roku ponownie się nasila.
 

Poleć
Udostępnij