Wichury, zalania... Co robić w sprawie odszkodowań?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
15-07-2021,9:20 Aktualizacja: 15-07-2021,9:26
A A A

Wichury i burze spowodowały ostatnio straty w wielu gospodarstwach w różnych regionach Polski. W biurze Rzecznika Finansowego urywają się telefony, a dzwoniący pytają np. co zrobić jeśli nie zgadzamy się z wyceną szkody przygotowaną przez ubezpieczyciela?

- Nasi eksperci są pytani o konkretne kwestie. W ostatnich tygodniach zauważyliśmy, że coraz więcej osób zwraca się do nas w sprawach dotyczących ubezpieczeń domów, dochodzenia odszkodowania po zalaniu lub nawałnicy czy zawierania ugód telefonicznych z ubezpieczycielami - wyjaśnia Adam Rafalski, dyrektor Wydziału Edukacji i Komunikacji w biurze Rzecznika Finansowego.

nawałnice, zniszczenia w gospodarstwach, gmina Łyse, powiat opatowski, powiat kolneński

Nawałnica spustoszyła gminę. Ponad 180 uszkodzonych budynków

Przez niemal cały ubiegły tydzień trwało szacowanie strat po nawałnicy, jaka 4 października spustoszyła gminę Łyse (woj. mazowieckie). Uszkodzone zostały 182 budynki, w tym 134 gospodarskie. Największe szkody stwierdzono w miejscowościach: Wejdo,...

Dodaje, że powstał pomysł opracowania odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, tak by konsumenci mogli znaleźć wszystkie najważniejsze informacje w jednym miejscu.

A o co najczęściej pytają poszkodowani? Jednym z zagadnień budzących najwięcej wątpliwości jest to, czy poszkodowany, który ma wykupione ubezpieczenie domu, powinien podjąć jakieś działania bezpośrednio po wystąpieniu szkody.

- Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Przede wszystkim należy zabezpieczyć mienie przed dalszym zniszczeniem. Jeśli np. wichura zerwała dach, to należy w miarę możliwości zabezpieczyć uszkodzenia, żeby deszcz nie wyrządził większych szkód. Jeśli jest taka możliwość, warto przenieść rzeczy do innej części domu czy innego budynku, gdzie nie będzie ryzyka ich zalania - wskazuje Marcin Jaworski z biura Rzecznika Finansowego.

Jak dodaje, poszkodowany ma prawo do pokrycia kosztów związanych z pracami, zabezpieczającymi mienie. Do takich należą np. koszty prac i materiałów użytych do zabezpieczenia mienia przed dalszym zniszczeniem. Jeśli w tym celu niezbędny będzie np. zakup folii czy innych materiałów lub zapłacenie komuś za wykonanie takiej usługi, powinniśmy zatrzymać rachunki lub faktury - to podstawa, by ubezpieczyciel mógł zwrócić nam poniesione koszty.

zniszczone gospodarstwa, Wola w Ropie, powiat gorlicki, Mikołajki Pomorskie, powiat sztumski

Pioruny i nawałnice nie oszczędziły gospodarstw

W jednym gospodarstwie od uderzenia pioruna padły 3 krowy, w drugim drzewo zwaliło się na budynek inwentarski, zabijając jedno ze zwierząt. Część rolniczych zagród została zalana. W minionych dniach mocno we znaki dały się w kraju liczne...

- Warto podkreślić, że w umowach dobrowolnych coraz częściej dodawana jest usługa assistance, przewidująca organizację i pokrycie kosztów np. usługi dekarza. Dlatego po wystąpieniu szkody warto od razu zadzwonić do ubezpieczyciela, opisać całą sytuację i dowiedzieć się, na jaką pomoc zgodnie z warunkami umowy możemy liczyć - przekazuje Jaworski.

A - przechodząc do konkretnej sytuacji - co jeśli wiatr zniszczył rolnikowi drewnianą stodołę wybudowaną w latach 50. Czy z obowiązkowego ubezpieczenia budynków rolniczych dostanie odszkodowanie pozwalające na wybudowanie nowej, murowanej?

Zgodnie z ustawą regulującą warunki obowiązkowego ubezpieczenia budynków rolniczych według tzw. wartości nowej (czyli pozwalającej na odbudowę nieruchomości) można ubezpieczyć bez dodatkowych formalności tylko stosunkowo nowe budynki oraz budynki, których stopień zużycia w dniu zawarcia umowy ubezpieczenia nie przekracza 10 proc.

Przy starszych budynkach, szczególnie tych, które nie były remontowane, procent zużycia jest większy i wtedy odszkodowanie jest wypłacane według tzw. wartości rzeczywistej. Oznacza to uwzględnienie w kosztach odbudowy zużycia technicznego w wysokości wskazanej na polisie przy ubezpieczaniu budynku, więc odszkodowanie nie wystarczy na wybudowanie nowej stodoły według nowych technologii.

Na inne często zadawane pytania odpowiedzi można znaleźć (tutaj).
 

Poleć
Udostępnij