Polska w czołówce najszybciej rozwijających się państw Unii

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-05-2015,11:15 Aktualizacja: 02-05-2015,11:17
A A A

Polski sukces rozwojowy związany jest z efektywnym wykorzystaniem środków unijnych - to najważniejsza konkluzja raportu MSZ podsumowującego 11 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

"Po 11 latach w UE Polska nadal jest w ścisłej czołówce najszybciej rozwijających się państw członkowskich. Polska była jedynym krajem w UE, który od 2003 r. nie odnotował recesji. Polska gospodarka nie zarejestrowała ujemnych wartości wzrostu gospodarczego w żadnym roku przez cały okres członkostwa w UE" - zauważają autorzy raportu.

PKB powyżej unijnej średniej

Przytaczają dane, zgodnie z którymi wzrost gospodarczy Polski w 2014 r. wyniósł 3,3 proc. PKB (1,7 w 2013 r.), podczas gdy średnia unijna wyniosła 1,3 proc.

W ocenie MSZ, dobry - na tle państw UE - wynik gospodarczy Polski w 11. roku członkostwa w Unii był spowodowany głównie przez czynniki wewnętrzne, przede wszystkim popyt krajowy konsumpcyjny i inwestycyjny. O sile i stabilności polskiej gospodarki w 2014 r. zadecydowały, według resortu, wysokie stopy inwestycji, konsumpcji prywatnej oraz publicznej.

Rekordowy eksport

Autorzy raportu podkreślają również, że pomimo trudnych uwarunkowań politycznych i gospodarczych, związanych z konfliktem na Ukrainie i embargiem nałożonym przez Rosję, eksport towarów osiągnął rekordową wartość 163,1 mld euro i był wyższy od notowanego rok wcześniej o 5,2 proc.

Na tak dobre wyniki eksportu, według MSZ, wpłynęły przede wszystkim pozytywne tendencje w wymianie z krajami Unii Europejskiej. W 2014 r. odnotowano wzrost eksportu towarów do UE o 8,1 proc. (do 125,8 mld euro) wobec jego spadku do krajów pozaunijnych o 3,5 proc. (do 37,4 mld euro).

"W rezultacie - przy mniejszej dynamice importu z UE (wzrost o 5,6 proc.) - Polska osiągnęła najbardziej korzystne saldo wymiany ze Wspólnotą od momentu akcesji" - zauważa ministerstwo.

Transfery z budżetu UE

W opinii ministerstwa niezwykle istotnym czynnikiem wzrostu gospodarczego Polski wciąż pozostają transfery z budżetu UE, które w okresie od 1 maja 2004 r. do 31 grudnia 2014 r. wyniosły 109,6 mld euro.

W tym samym czasie Polska wpłaciła do budżetu UE 35 mld euro składki członkowskiej oraz 143 mln euro tytułem zwrotu środków. Jedenastoletni bilans transferów finansowych między Polską a UE jest więc dodatni i wynosi 74,3 mld euro.

Autorzy odnotowują też, że w 2014 r. widoczna była wyraźna poprawa sytuacji na polskim rynku pracy. Na koniec 2014 r. stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 11,5 proc., co oznacza poprawę do poprzedniego roku o 1,9 pkt procentowych.

Prawie 2 miliony rodaków na obczyźnie

Część raportu poświęcona jest migracjom Polaków do UE i ich wpływie na polską gospodarkę. "Chociaż trudno dokładnie wskazać dokładną skalę migracji po 2004 r., to przyjmuje się, że po wejściu Polski do UE z kraju wyjechało około 1,3 mln osób" - podkreśla MSZ.

W tej chwili liczbę Polaków żyjących w krajach UE szacuje się na ok. 1,8 mln, a najwięcej z nich mieszka w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Irlandii, Włoszech, Holandii.

Przez 11 lat członkostwa suma transferów prywatnych przekazanych z zagranicy do Polski przez osoby zatrudnione w krajach członkowskich UE wyniosła 36,4 mld euro.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu