Pesymizm wśród rolników. Najsłabsze oceny w gospodarstwach specjalizujących się w produkcji roślinnej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
29-03-2024,11:25 Aktualizacja: 29-03-2024,12:59
A A A

W ocenie rolników, zarówno zmiany jakie miały miejsce w II półroczu 2023 r., jak i bieżąca (grudzień 2023 r.) sytuacja gospodarstw rolnych, kształtowały się niekorzystnie. Również prognozy na całe I półrocze 2024 r. były pesymistyczne - przekazał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Z najnowszej edycji cyklicznego badania GUS pn. „Koniunktura w gospodarstwach rolnych” wynika, że w II półroczu 2023 r. wartość sald odpowiedzi na pytania dotycząc zmiany ogólnej sytuacji gospodarstw rolnych, zmiany popytu na wytwarzane produkty rolne oraz zmiany opłacalności produkcji rolniczej - zwiększyła się w porównaniu z I półroczem 2023 r., jednocześnie zmniejszyła się w ujęciu rocznym.

irg sgh, naukowcy, badacze, badanie

Koniunktura w rolnictwie się pogorszyła. Eksperci spodziewają się jednak ożywienia w branży

Koniunktura w polskim rolnictwie ponownie uległa pogorszeniu. Wartość wskaźnika koniunktury (IRGAGR) obniżyła się w I kwartale br. w porównaniu z IV kw. 2023 r. o 1,7 pkt, do wysokości -24 pkt – wskazuje Instytut Rozwoju Gospodarczego...

Negatywne zmiany w opłacalności

„W porównaniu z II półroczem 2022 r., największy wzrost wartości salda (o 5.6 p. proc.) odnotowano dla pytania o zmianę opłacalności produkcji rolniczej. Pomimo największego wzrostu wartości salda, opłacalność produkcji rolniczej jest oceniana najbardziej niekorzystnie przez kierujących gospodarstwami rolnymi” – czytamy w opracowaniu GUS.

Jak w nim dodano, w bieżącej edycji badania najmniej korzystnie zmianę ogólnej sytuacji gospodarstwa rolnego ocenili kierujący jednostkami specjalizującymi się w produkcji roślinnej (saldo odpowiedzi wyniosło minus 48,0), natomiast najkorzystniej prowadzący gospodarstwa ukierunkowane na produkcję zwierzęcą (minus 37,1).

„Kierujący gospodarstwami rolnymi, bez względu na dominujący typ produkcji rolniczej, wyrazili negatywne oceny odnośnie zmiany opłacalności produkcji rolnej. Opinie te były korzystniejsze niż w I półroczu 2023 r., ale bardziej pesymistyczne niż w II półroczu 2022 r.” – wskazuje GUS.

Pesymizm w produkcji roślinnej

Najbardziej pesymistyczni w swoich ocenach byli kierujący gospodarstwami ukierunkowanymi na produkcję roślinną. Wśród nich najbardziej negatywne zmiany opłacalności produkcji wyrazili prowadzący uprawy buraków cukrowych, a także rzepaku i rzepiku. Największą poprawę w porównaniu z poprzednią edycją badania zanotowano w opinii producentów produktów zwierzęcych – wzrost wartości salda odpowiedzi o 9,4 p. proc. Najmniej pesymistyczne opinie na temat zmiany opłacalności produkcji wyrazili kierujący gospodarstwami rolnymi prowadzącymi chów brojlerów, natomiast najbardziej pesymistyczne - owiec i koni.

gus, ceny, płody rolne, produkty rolne

Zboża ciągle w dół. Ceny w skupach niższe nawet o 40 proc. w porównaniu do 2023 r.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował 22 marca zestawienie cen skupu podstawowych produktów rolnych w lutym 2024 r. Według wyliczeń GUS, ceny ważniejszych produktów rolnych spadły ogółem zarówno w stosunku...

Bieżąca sytuacja gospodarstw

„Bieżąca ocena (grudzień 2023 r.) sytuacji ogólnej gospodarstwa rolnego była mniej pesymistyczna niż ocena wyrażona w czerwcu 2023 r., ale bardziej pesymistyczna w porównaniu z analogicznym miesiącem 2022 r. Rolnicy negatywnie ocenili także grudniową opłacalność produkcji rolniczej oraz grudniowy popyt. Mimo to oba salda odpowiedzi nieznacznie wzrosły w stosunku do czerwca ub. r. - odpowiednio o 2,1 p. proc. oraz o 1,1 p. proc. Należy jednak zauważyć, że w porównaniu z analogicznym miesiącem 2022 r., zwiększyła się przewaga opinii o popycie poniżej oczekiwań, a także o nieopłacalności produkcji, nad opiniami przeciwnymi” – przekazuje GUS.

Prognoza sytuacji gospodarstw

Według jego badaczy, w grudniu 2023 r. prognozy dotyczące zarówno ogólnej sytuacji gospodarstw, opłacalności produkcji rolnej, jak i popytu na produkty rolne na I półrocze 2024 r. były niekorzystne, ale mniej pesymistyczne w porównaniu z dwoma poprzednimi edycjami badania.

„Największą poprawę opinii wobec poprzedniej edycji odnotowano w pytaniu o zmianę ogólnej sytuacji gospodarstwa rolnego w najbliższym półroczu - wzrost wartości salda o 3,8 p. proc.” – zaznaczył GUS.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu