Obywatele Wysp Dziewiczych, Tajwanu i Syrii też kupują u nas grunty

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-05-2017,9:00 Aktualizacja: 15-05-2017,9:16
A A A

Cudzoziemcy w 2016 roku kupili w Polsce blisko 3,2 tys. ha gruntów - informuje w najnowszym raporcie MSWiA. Najwięcej ziemi nabyli u nas Niemcy i Holendrzy, ale wśród kupców są także obywatele Wysp Dziewiczych, Tajwanu i Syrii.

Z danych zgromadzonych w rejestrach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, że "w 2016 roku cudzoziemcy na podstawie 5 tys. 191 transakcji kupili w Polsce nieruchomości gruntowe o łącznej powierzchni 3 tys. 185,48 ha". Jak precyzuje sprawozdanie, "zawarte są w tym 743 transakcje, dotyczące nieruchomości rolnych i leśnych o łącznej powierzchni 575,89 ha".

anr, przekazywanie ziemi, ziemia za darmo, samorządy, Witold Strobel, lasy państwowe

Samorządy najczęściej dostają za darmo ziemię

Przez 25 lat funkcjonowania Agencja Nieruchomości Rolnych przekazała nieodpłatnie ponad 363 tysiące hektarów gruntów. W minionym roku za darmo oddano 2100 hektarów. ANR realizując swoje ustawowe zadania może nieodpłatnie...

Najchętniej kupują u nas grunty Niemcy, Holendrzy, ale także obywatele Cypru i Luksemburga. Wśród nabywców ziemi MSWiA wymienia także kupców z Wysp Dziewiczych, Bangladeszu, Mongolii, Tajwanu i Syrii.

MSWiA informuje również, że "zarejestrowano 41 transakcji nabycia lub objęcia przez cudzoziemców akcji lub udziałów w spółkach, będących właścicielami lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości o łącznej powierzchni 1.177,35 ha, w tym nieruchomości rolnych i leśnych o łącznej powierzchni 979 ha". Akcje kupowali przed wszystkim przedstawiciele Niemiec, Belgii, Danii, Austrii.

Resort podaje, że "nabyte przez cudzoziemców grunty rolne i leśne w omawianym roku sprawozdawczym to ok 18 proc. powierzchni wszystkich nabytych nieruchomości gruntowych". Dodano, że grunty w większości zostały nabyte w celach mieszkaniowych lub pod inwestycje gospodarcze.
 

Poleć
Udostępnij