Miliardy euro na kolejowe inwestycje

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-06-2015,8:50 Aktualizacja: 30-06-2015,9:12
A A A

Blisko 13,1 mld euro trafi w najbliższych latach na rozbudowę sieci transportowej w UE. W poniedziałek Komisja Europejska ogłosiła pierwszą listę projektów, finansowanych z funduszu "Łącząc Europę".

Unijna komisarz ds. transportu Violeta Bulc poinformowała, że na liście znalazło się 276 projektów, które wybrano z około 700 zgłoszonych. - To największy plan inwestycyjny UE w dziedzinie transportu. Projekty, które wybraliśmy będą służyć zarówno obywatelom, jak i firmom, dzięki poprawie infrastruktury i eliminacji wąskich gardeł transportowych - powiedziała.

Bank Inwestycyjny, Bank Światowy, Europejski Banku Odbudowy i Rozwoju

Banki rozwojowe przekazały Polsce miliardy euro

Polska otrzymała 17 mld euro, czyli największą część finansowania, jakie Europejski Bank Inwestycyjny, Bank Światowy oraz Europejski Banku Odbudowy i Rozwoju przeznaczyły na wzrost i utrzymanie inwestycji w Europie Środkowej i Południowej w latach...

Według niej wdrożenie planów transeuropejskich sieci transportowych TEN-T może wygenerować 10 mln miejsc pracy oraz zwiększyć wzrost PKB Unii o 1,8 proc. do 2030 roku.

Projekty, które wybrano, wpisują się w rozwój europejskich korytarzy transportowych. Unijne finansowanie otrzymają m.in. inwestycje związane z inicjatywą Rail Baltica, czyli linią kolejową, która ma połączyć Warszawę, Kowno, Rygę, Tallin i Helsinki.

Według ekspertów Komisji Europejskiej Polska będzie jednym z największych beneficjentów tego etapu realizacji programu "Łącząc Europę". Priorytetem będą inwestycje kolejowe, na które trafić ma do około 1,5 mld unijnych środków.

Finansowane będą m.in. prace na linii kolejowej E75, będącej częścią Rail Baltica, a także na linii E59 na odcinkach między Wrocławiem a Poznaniem i Poznaniem a Szczecinem Dąbie oraz na E20 między Warszawą a Poznaniem.

Blisko 414 mln euro z unijnych środków trafić ma na budowę drogi ekspresowej S61 między Ostrowią Mazowiecką a przejściem granicznym w Budzisku, która jest częścią korytarza Via Baltica.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu