Lasy Państwowe rekultywowały lasy na terenach powojskowych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-09-2015,8:40 Aktualizacja: 17-09-2015,9:13
A A A

Blisko 30 tys. ha lasów na terenach powojskowych rekultywowały Lasy Państwowe w ramach programu zagospodarowywania dawnych poligonów wojskowych i innych obszarów zdegradowanych.

Jak poinformował Wiesław Krzewina, zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych do połowy września udało się zrealizować 91 proc. przewidzianych zadań. Program zostanie zamknięty z końcem roku. Początkowo program obejmował 24 tys. ha lasów, ale zdecydowano się na powiększenie rekultywowanego obszaru.

lasy państwowe, sejm, Katarzyna Kępka, ministerstwo środowiska

Lasy Państwowe mają mieć 400 milionów złotych zysku

Po siedmiu miesiącach prognozowany zysk Lasów Państwowych za 2015 rok wynosi 392 mln zł, czyli więcej niż planowano - poinformowała w Sejmie Katarzyna Kępka, wiceminister środowiska. Wiceszefowa resortu odpowiadała na pytania posłów...

Wiceszef LP dodał, że rekultywacja m.in. ułatwiła działania przeciwpożarowe i gospodarkę leśną. Program pozwolił także na poprawę ochrony zwierząt, roślin i terenów leśnych; szczególne miejsce w programie zajęła rekultywacja wrzosowisk.

Krzewina tłumaczył, że Lasy Państwowe podjęły się przywrócenia wartości przyrodniczych zdegradowanym w wyniku działań wojskowych terenom leśnym, byłym poligonom czy tzw. mogilnikom, w których przechowywano niegdyś chemiczne środki wojskowe, szczególnie na obszarach NATURA 2000.

Na realizację programu przeznaczono 130 mln zł. Działania finansowano z Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko".

W projekcie uczestniczyło 15 z 17 regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych i 58 nadleśnictw - przede wszystkim ze środkowej i zachodniej Polski. Poddano rozbiórce ponad 500 obiektów powojskowych, usunięto także 1,5 mln sztuk przedmiotów i materiałów niebezpiecznych.

- Istotne jest osiągnięcie przez ten projekt celów przyrodniczych - powiedziała Katarzyna Kępka, wiceminister środowiska Katarzyna Kępka. - Skala przedsięwzięcia jest bardzo duża i objęło swoim działaniem obszar ponad 30 tys. hektarów w kraju. Zrewitalizowano podłoża gruntowe, dokonano odnowień, zalesień, przebudowy drzewostanu, prac z zakresu ochrony i reintrodukcji (ponownego wprowadzenia do naturalnego środowiska - PAP) roślin i zwierząt - wyliczała.

W ramach rekultywacji np. w Nadleśnictwie Choczewo (na Pomorzu) stare bunkry przebudowano na kryjówki dla nietoperzy, na nieczynnych poligonach w rejonie Bornego Sulinowa rozrosły się wrzosowiska, udostępniono też ścieżki w niegdyś największym w Europie poligonie wojskowym pod Świętoszowem (w Borach Dolnośląskich).

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu