Kiedy beneficjent PROW jest zwolniony z zobowiązań wobec ARiMR?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
03-11-2020,12:40 Aktualizacja: 03-11-2020,12:45
A A A

Czy zachorowanie przez rolnika na COVID-19 lub wystąpienia w gospodarstwie ASF można uznać jako siłę wyższą? Czy zwalnia to beneficjentów PROW z wieloletnich zobowiązań wobec ARiMR?

W odpowiedzi na pismo rolniczego samorządu ministerstwo rolnictwa podkreśla, że w rozporządzeniu unijnym wymienione zostały przypadki, które mogą zostać uznane jako "siła wyższa" i "nadzwyczajne okoliczności". Ich wystąpienie może zwolnić beneficjenta z realizacji zobowiązań wynikających z przyznanej pomocy. Są to:

koronawirus, Covid-19, spadek cen skupu tuczników, spadek spożycia wieprzowiny, globalny kryzys,

Rynek wieprzowiny pod ogromną presją Covid-19

Pandemia koronaiwrusa ma negatywny wpływ na całą gospodarkę w tym na branżę trzody chlewnej. Zamknięcie branży gastronomicznej oraz zakaz organizacji imprez masowych przekłada się na spadek spożycie wieprzowiny, a to wywołuje presję na cenę...

  • śmierć beneficjenta
  • długoterminowa niezdolność beneficjenta do wykonywania zawodu
  • poważna klęska żywiołowa powodująca duże szkody w gospodarstwie rolnym
  • zniszczenie w wyniku wypadku budynków inwentarskich w gospodarstwie rolnym
  • choroba epizootyczna lub choroba roślin dotykająca, odpowiednio, cały inwentarz żywy lub uprawy należące do beneficjenta lub część tego inwentarza lub upraw
  • wywłaszczenie całego lub dużej części gospodarstwa rolnego, jeśli takiego wywłaszczenia nie można było przewidzieć w dniu złożenia wniosku

I przypomina, że przypadki siły wyższej i nadzwyczajnych okoliczności zgłasza się na piśmie właściwemu organowi wraz z odpowiednimi dowodami w ciągu 15 dni roboczych od dnia, w którym beneficjent lub upoważniona przez niego osoba są w stanie dokonać tej czynności.

koronawirus, Covid-19, spadek cen skupu tuczników, spadek spożycia wieprzowiny, globalny kryzys,

Rynek wieprzowiny pod ogromną presją Covid-19

Pandemia koronaiwrusa ma negatywny wpływ na całą gospodarkę w tym na branżę trzody chlewnej. Zamknięcie branży gastronomicznej oraz zakaz organizacji imprez masowych przekłada się na spadek spożycie wieprzowiny, a to wywołuje presję na cenę...

W odniesieniu np. do "Modernizacji gospodarstw rolnych" PROW 2014-2020 jednym z warunków jest prowadzenie działalności związanej z przyznaną pomocą (np. produkcji trzody chlewnej), której służyła realizacja operacji.

W przypadku wystąpienia ASF na danym obszarze lub bezpośrednio w gospodarstwie beneficjenta operacji typu "Modernizacja gospodarstw rolnych" ocena, czy i w jakim zakresie sytuacja taka będzie miała wpływ na wykonanie zobowiązań umownych, w tym na osiągnięcie celu operacji (np. zwiększenie rentowności i konkurencyjności gospodarstwa beneficjenta w obszarze: rozwój produkcji prosiąt) dokonywana będzie indywidualnie, z uwzględnieniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa oraz postanowień umowy.

"Jednocześnie o tym, czy objęcie gospodarstwa beneficjenta restrykcjami związanymi z wystąpieniem ASF może stanowić podstawę do stwierdzenia wystąpienia siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności (par. 16 umowy o przyznaniu pomocy), w przypadku wystąpienia których beneficjent może zostać całkowicie lub częściowo zwolniony z wykonania tych zobowiązań, których wykonanie nie jest możliwe, wymaga dokonania indywidualnej analizy sytuacji przez oddział regionalny ARiMR, w którym zawarta została umowa o przyznaniu pomocy" - wyjaśnia ministerstwo.

sprzedaż ciągników rolniczych, sprzedaż przyczep rolniczych,  PIGMiUR, michał spaczyński

Koronawirus nie zahamował inwestycji. Rośnie sprzedaż ciągników i przyczep

Pandemia COVID-19 nie zahamowała inwestycji w sprzęt rolniczy. We wrześniu sprzedano 873 ciągniki - o 123 więcej niż przed rokiem. Rośnie też sprzedaż przyczep rolniczych. - Sprzedaż maszyn i urządzeń rolniczych w Polsce nie zmalała, obserwujemy...

Ustawę przyjęto w związku z pandemią koronawirusa, która zmieniła też ustawę o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach PROW na lata 2014-2020.

Wprowadzony został nowy rozdział 9a, zawierający przepisy epizodyczne dotyczące pomocy i pomocy technicznej w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.

Zgodnie z art. 67b ust. 3 ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich, w przypadku gdy w okresie obowiązywania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii albo wprowadzenia stanu nadzwyczajnego w związku z zakażeniami tym wirusem beneficjent nie spełnia warunków wypłaty pomocy lub pomocy technicznej lub warunków, z zastrzeżeniem których wydana została decyzja o przyznaniu pomocy, tenże beneficjent może spełnić te warunki lub zrealizować te zobowiązania w terminie późniejszym, uzgodnionym odpowiednio z organem lub podmiotem, który przyznał tę pomoc lub pomoc techniczną.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu