UE apeluje do Rosji o niewprowadzanie embarga dla Ukrainy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (bea) | redakcja@agropolska.pl
14-11-2015,20:30 Aktualizacja: 14-11-2015,20:37
A A A

Unia Europejska apeluje do Rosji, by nie wprowadzała embarga spożywczego wobec Ukrainy po wejściu w życie części handlowej umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE - oświadczyła w piątek w Kijowie unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem.

Zapewniła, że temat embarga jest podnoszony przy okazji rozmów z Rosją, która obawia się, że umowa o wolnym handlu między Ukrainą a UE, mająca zacząć obowiązywać z początkiem przyszłego roku, uderzy w interesy Moskwy. "Naszym warunkiem podczas tych rozmów jest to, by embarga nie wprowadzano" – podkreśliła.

Malmstroem wyraziła opinię, że umowa o wolnym handlu pomoże ukraińskiej gospodarce pod warunkiem, że będzie ona w dalszym ciągu reformowana.

szczyt G20, międzynarodowy fundusz walutowy, kreml, putin

Putin spotka się z szefową MFW przy okazji szczytu G20

Prezydent Rosji Władimir Putin ma się spotkać z szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde w trakcie szczytu G20 - poinformował w piątek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Nie wiadomo, czy będą mówić o zadłużeniu...

"Umowa o wolnym handlu nie jest czarodziejską różdżką i może pomóc Ukrainie tylko wówczas, gdy zostaną przeprowadzone reformy deregulacyjne oraz działania zmierzające do poprawy klimatu biznesowego. Jeśli Ukraina zrealizuje wszystkie zaplanowane reformy, to wolny handel z UE naprawdę może przynieść pozytywne wyniki" – zaznaczyła.

W sierpniu ubiegłego roku Rosja wprowadziła zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, Unii Europejskiej, Australii, Kanady i Norwegii. W ten sposób odpowiedziała na sankcje zastosowane wobec niej przez Zachód w związku z rolą Moskwy w konflikcie na Ukrainie.

Do listy tej dodano następnie Albanię, Czarnogórę, Liechtenstein i Islandię, a także Ukrainę, co do której decyzję na razie odroczono – informował wówczas rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew.

Miedwiediew podkreślał wtedy, że embargo na sprowadzanie niektórych towarów rolno-spożywczych z Ukrainy zacznie obowiązywać, jeżeli wejdzie w życie część handlowa umowy stowarzyszeniowej tego kraju z UE.


 

Poleć
Udostępnij