Pasze GMO dozwolone do 2025 roku?
Pasze GMO będą mogły być stosowane w Polsce do 1 stycznia 2025 roku? Taki zapis znalazł się w projekcie ustawy o zmianie ustawy o paszach. Parlamentarzyści zaproponowali przedłużenie memorandum na zakaz stosowania komponentów genetycznie modyfikowanych do 1 stycznia 2025 roku.
Analiza bilansu paszowego w Polsce wskazuje, że w naszej strefie klimatycznej obecnie praktycznie nie ma alternatywnych pasz wysokobiałkowych, które mogą całkowicie zastąpić importowaną śrutę sojową. Taki wniosek znalazł się w uzasadnieniu poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o paszach.
- Pasze GMO będą mogły być stosowane w Polsce do 1 stycznia 2025 roku
- W Polsce praktycznie nie ma alternatywnych dla soi pasz wysokobiałkowych
- Całkowite zastąpienie białka sojowego krajowymi roślinami będzie niezwykle trudne
- Soja GMO jest obecnie stosowana zwłaszcza w produkcji drobiu i świń
- Organizacje rolnicze apelowały o pilną nowelizację ustawy z dnia 22 lipca 2006 r.
Burger tylko z mięsa. Walka o nazewnictwo trwa
Nie da się zastąpić soi?
Całkowite zastąpienie białka sojowego krajowymi roślinami wysokobiałkowymi np. nasionami roślin strączkowych będzie niezwykle trudne.
Limitujące są graniczne udziały tych pasz czyli dopuszczalne ilości w dietach poszczególnych zwierząt, zwłaszcza młodego drobiu i młodych świń.
Krajowe rośliny białkowe zawierają także nadmierną zawartość węglowodanów strukturalnych czyli włókna oraz substancji antyodżywczych, jak alkaloidy czy taniny.
Organizacje apelowały do ministra
Organizacje rolnicze 10 listopada zwróciły się do ministra rolnictwa z apelem o pilną nowelizację ustawy z dnia 22 lipca 2006 r.
Organizacje wnioskowały o wprowadzenie moratorium na zakaz stosowania pasz opartych o komponenty GMO na minimum 6 lat, a także wprowadzenie skutecznego programu wspierającego produkcję i przerób rodzimego białka.
Hodowcy i producenci ,zwłaszcza drobiu i świń, apelowali o możliwość dalszego korzystania z importowanej soi, która jest obecnie głównym składnikiem białkowym w paszach dla tych zwierząt. Więcej na ten temat znajdziesz TUTAJ.
Projekt nowelizacji ustawy znajdziesz TUTAJ.
- Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych|Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)