Pogranicznicy rozliczają z zatrudniania "na lewo"
Pięć Ukrainek pracujących nielegalnie w gospodarstwie rolnym oraz 29 obcokrajowców zatrudnionych bez wymaganych dokumentów w zakładzie przetwórstwa spożywczego wytropili ostatnio funkcjonariusze Straży Granicznej.
W jednym z gospodarstw rolnych pod Radomiem (woj. mazowieckie) ujawnili 5 obywatelek Ukrainy w wieku od 41 do 58 lat, które pracowały nielegalnie, bo pracodawca nie dopełnił formalności przy ich zatrudnieniu.
Nielegalna praca przy malinach. Cudzoziemcy wydaleni z Polski
Nie zawarł bowiem na piśmie z kobietami umów o pracę, ani też nie wpisał do ewidencji oświadczeń o powierzeniu wykonywania im pracy. Pracujące bez wymaganych zezwoleń Ukrainki naruszyły tym samym przepisy Ustawy o cudzoziemcach, za co zostały zobowiązane do powrotu do ojczyzny w terminie 30 dni z zakazem wjazdu na terytorium RP na okres 1 roku.
- Wobec właścicielki gospodarstwa, która zatrudniała kobiety "na czarno", wszczęto postępowanie wyjaśniające, zakończone skierowaniem sprawy do sądu rejonowego o jej ukaranie. W tym przypadku pracodawcy za naruszenie przepisów Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy może grozić kara grzywny w kwocie od 1 do 30 tys. złotych - informuje ppor. Dagmara Bielec-Janas, rzecznik prasowy Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej.
Przed sądem za złamanie przepisów wspomnianej ustawy stanie na wniosek pograniczników również obywatel Ukrainy, będący prezesem agencji outsourcingowej ze wschodniej Polski. Za pośrednictwem firmy (jako de facto jej pracownicy) trafili cudzoziemcy do pracy (jako podwykonawcy) w skontrolowanym przez strażników zakładzie przetwórstwa spożywczego w Małopolsce.
Nielegalna praca przy mięsie. Pogranicznicy w zakładzie
- Co ciekawe, wspomniana agencja na swojej stronie internetowej zapewnia, że oferuje pomoc firmom, które nie mają czasu ani doświadczenia w uzyskaniu niezbędnych dokumentów do legalnego zatrudnienia cudzoziemców - wskazuje Justyna Drożdż z Karpackiego Oddziału SG.
Tymczasem po skontrolowaniu 35 obywateli Ukrainy okazało się, że 29 z nich pracowało nielegalnie (brak zezwoleń oraz podpisanych umów cywilno-prawnych).
Zatrzymano 9 Ukraińców - 7 kobiet oraz 2 mężczyzn. Zostali zobowiązani do wyjazdu z jednoczesnym zakazem wjazdu na terytorium państw strefy Schengen na okres 1 roku.
- Natomiast wobec 20 nieobecnych w dniu zakończenia czynności kontrolnych obywateli Ukrainy zostaną skierowane wnioski do sądu o ukaranie - dodała Justyna Drożdż.
- Wiesz o ważnym wydarzeniu? Poinformuj nas o tym. Czekamy: redakcja@agropolska.pl