Program wiosennego zwalczania chwastów w pszenicy ozimej jest najbardziej rozbudowanym programem. Do jej odchwaszczania zarejestrowano w tym okresie ponad 300 herbicydów, co stanowi prawie jedną trzecią wszystkich środków chwastobójczych.
Wiele z tych preparatów nie różni się od siebie co oznacza, że liczba substancji czynnych wykorzystywana do ich produkcji jest mniejsza niż samych produktów. Z drugiej strony możliwość stosowania fabrycznych mieszanin dwu- i trzyskładnikowych oraz mieszanin zbiornikowych zwiększa liczbę kombinacji do zwalczania chwastów.
Zwalczanie chwastów w zbożach jarych jest łatwiejsze niż w ozimych, choć skład botaniczny w obu uprawach jest podobny. Różnica polega na tym, że w zbożach jarych nie ma form zimujących i chwasty można zniszczyć w bardziej wrażliwej...
Ostatecznie można przyjąć, że plantatorzy pszenicy ozimej mogą wybierać wiosną spośród ok. 200 wariantów odchwaszczania!
Nie zwlekaj z zabiegiem
Skład gatunkowy chwastów występujących w pszenicy nie ma większego znaczenia. Różnorodność kompozycji substancji czynnych pozwala na wyeliminowanie niemalże każdego typu zachwaszczenia. Jednak poza doborem samych herbicydów istotna jest także dawka preparatu.
Nie należy stosować wysokich dawek na młode chwasty, bo to niepotrzebne koszty, a także niższych na chwasty zaawansowane we wzroście. To również oznacza straty, ponieważ konieczny jest dodatkowy zabieg.
W praktyce należy dążyć do wykonywania wcześniejszych zabiegów, by skrócić okres konkurencji chwastów. Późne zabiegi ratują plon, ale na ogół i tak jest on niższy w porównaniu z plantacjami, na których konkurencję wyeliminowano znacznie wcześniej.
Dwa warianty do przeanalizowania
To już kolejny wiosenny sezon, który nie został wzbogacony o nowe rozwiązania do odchwaszczania rzepaku. Można zauważyć kilka nowych nazw handlowych, ale kryją się pod nimi znane substancje czynne. Dominuje chlopyralid ...
Plantacje nieodchwaszczane jesienią należą już do mniejszości, ale wciąż są spotykane. Wiosną można na nich znaleźć znaczną liczbę zahartowanych chwastów zimujących.
W takiej sytuacji należy jak najszybciej przystąpić do zabiegów uwzględniając głównie herbicydy, których substancje czynne działają już w stosunkowo niskich temperaturach (amidosulfuron, chlorotoluron, florasulam, metsulfuron metylu, pinoksaden, tribenuron metylu). Jednocześnie należy stosować najwyższe zalecane dawki.
Bardzo wczesny zabieg w tej sytuacji nie daje gwarancji zabezpieczenia plantacji do końca wegetacji, tj. do zbiorów. Ale z praktycznego punktu widzenia nie ma sensu go opóźniać, ponieważ chwasty zimujące bardzo szybko osiągnęłyby fazy odporne na działanie herbicydów (wyjątkiem może być jedynie zwalczanie w każdej fazie rozwojowej przytuli czepnej wrażliwej na amidosulfuron, fluroksypyr oraz halauksyfen metylu).
Na ogół po zniszczeniu chwastów zimujących następuje fala wschodów wiosennych, na którą trzeba zadziałać w kolejnym zabiegu, zwłaszcza na plantacjach późno sianych, które wiosną są słabiej rozwinięte.
Priorytetem w regulacji zachwaszczenia jest zwalczanie gatunków piętra wysokiego, które wytwarzają dużo biomasy, są silnie konkurencyjne w stosunku do roślin uprawnych i powodują znaczące straty w plonie. Nie należy jednak...
Drugi zabieg podobny jest do zabiegu korekcyjnego zalecanego na plantacjach odchwaszczanych jesienią. W obu przypadkach należy odczekać na nową falę wschodów chwastów. Oznaczyć gatunki i dobrać odpowiedni herbicyd, który jeżeli chwasty znajdują się w fazie nieprzekraczającej 6 liści należy zastosować w najniższych zalecanych dawkach.
Od kiedy do kiedy?
Terminowo posiana pszenica w sprzyjających warunkach może zakończyć proces krzewienia jeszcze jesienią. Ponad 95% zaleceń pod względem terminów obejmuje okres od momentu ruszenia wegetacji do pełni krzewienia pszenicy. Stąd zdecydowana większość zabiegów może być wykonywana właśnie w momencie ruszenia wegetacji.
Poza zaleceniami określającymi początkowy termin zabiegu, plantator jest informowany również o maksymalnej fazie wzrostu, do której można go wykonywać. Terminy te to: faza pierwszego i kolejnych kolanek (np. BBCH 31-33), początek rozwoju liścia flagowego (BBCH 37), całkowicie rozwinięty liść flagowy (BBCH 39), a nawet końcowa faza nabrzmiewania pochwy liściowej liścia flagowego (BBCH 45).
Stosowanie w tych fazach herbicydów jest całkowicie bezpieczne dla pszenicy ozimej. Należy jednak wziąć pod uwagę, że wówczas chwasty na ogół są już starsze, a dostęp do nich cieczy opryskowej znacznie ograniczony. Stąd terminy te zalecane są w nietypowych sytuacjach, wynikających z niemożności zastosowania preparatu wcześniej. Często ten typ zabiegów nazywany jest „strażą pożarną”, czyli ostateczną decyzją mającą na celu jedynie zmniejszenie strat spowodowanym zachwaszczeniem.
-
Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz