Puda: małe i średnie gospodarstwa kluczowe dla zrównoważonego rozwoju
Gospodarkę niskoemisyjną, chroniącą zasoby dla przyszłych pokoleń prowadzą małe, średnie, rodzinne gospodarstwa rolne - mówił Grzegorz Puda, minister rolnictwa. Jego zdaniem są kluczowe dla zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i regionów.
Szef resortu uczestniczył w Samorządowym Kongresie Gospodarczym II Forum Regionów Trójmorza odbywającym się w Lublinie. W przemówieniu (w formie on-line) powiedział, że kolejne kryzysy coraz wyraźniej pokazują, że systemy żywnościowe powinny być bardziej zrównoważone, wydajne i odporne.
Ministrowie poparli porozumienie z PE w sprawie reformy WPR
Jego zdaniem szczególną rolę mogą pełnić małe i średnie, rodzinne gospodarstwa rolne, które nie tylko dostarczają żywność na rynek lokalny, ale mają duże znaczenie dla środowiska, a także dla budowania więzi społecznych.
- To gospodarstwa, które prowadzą gospodarkę niskoemisyjną, chroniącą zasoby dla przyszłych pokoleń. To dzięki nim realizujemy cele środowiskowe i klimatyczne. Jednym słowem silne ekonomicznie, małe i średnie oraz rodzinne gospodarstwa rolne odgrywają kluczową rolę dla zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich, a także dla całych regionów - powiedział Puda.
Zdaniem ministra w przyszłej polityce rolnej Unii Europejskiej rolnictwo powinno być nowoczesne i ekologiczne. - Zależy nam, aby było zcyfryzowane, konkurencyjne na rynku światowym, odpowiednio wynagradzające rolnika za jego wysiłek, a także, aby było odporne na kryzysy i wyzwania - zaznaczył.
Minister nawiązał też do realizacji strategii "Od pola do stołu". Po to, aby była spełniona musimy osiągnąć opłacalność produkcji rolnej w Unii Europejskiej. Kluczowe znaczenie - w ocenie polityka - będzie miało stworzenie mechanizmów wsparcia rolników.
Wojciechowski miał obawy, ale jest kompromis w sprawie WPR
- Ważne jest, aby ciężar realizacji tych ambitnych celów został równomiernie rozłożony na wszystkie ogniwa łańcucha. Odpowiedzialność nie może spoczywać tylko na producentach rolnych, w szczególności tych drobnych i małych, którzy i tak mają najsłabszą pozycję w łańcuchu dostaw. Pomimo wielu wyzwań i obaw, wdrożenie ambitnych celów strategii tworzy również szansę, impuls do rozwoju małych i średnich gospodarstw. W społeczeństwach rośnie segment konsumentów wybierających żywność wysokiej jakości, co otwiera szansę dla twórców właśnie takich produktów - przekonywał.
Puda podkreślił, że aby osiągnąć bardziej zrównoważony rozwój, Unia Europejska musi zapewnić możliwość uzyskania odpowiednich dochodów małym i średnim, a przede wszystkim rodzinnym gospodarstwom rolnym.
- Tylko stabilne ekonomiczne i konkurencyjne gospodarstwa rolne mogą sprostać oczekiwaniom związanym z coraz większymi wymaganiami zrównoważonego rozwoju. Bez odpowiedniego wsparcia Unii Europejskiej dla unijnych rolników, realizacja tych ambitnych celów nie będzie możliwa - podkreślił.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś