Rusza szczyt klimatyczny. Polska za redukcją CO2

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: k.perkowska I perkowska@apra.pl
30-11-2015,9:55 Aktualizacja: 30-11-2015,9:59
A A A

Na rozpoczynającej się dziś w Paryżu konferencji COP21 Polska poprze nowe porozumienie klimatyczne ograniczające emisję dwutlenku węgla. – Musi ono jednak być globalne, sprawiedliwe, zarówno dla państw rozwiniętych, jak i rozwijających się oraz dawać prawo do suwerennego określania najbardziej korzystnych działań chroniących klimat – twierdzi Ministerstwo Środowiska.

Informację na temat udziału w COP – nakreślającą ogólnie stanowisko rządu RP przed konferencją w Paryżu – przedstawiło Ministerstwo Środowisko, którego szef, prof. Jan Szyszko, został oficjalnym przewodniczącym polskiej delegacji. Poza nim, w skład zespołu negocjacyjnego weszli przedstawiciele: ministra środowiska, ministra finansów, ministra rozwoju, ministra energetyki oraz ministra spraw zagranicznych.

Resort środowiska podkreśla, że możliwość zrównoważonego rozwoju, zwłaszcza najbiedniejszych krajów i zagwarantowanie bezpieczeństwa obecnym i przyszłym pokoleniom mogą zapewnić jedynie solidarne wysiłki wszystkich państw „zgodne z suwerennie określonymi przez nie celami i działaniami”.

szczyt klimatyczny, porozumienie klimatyczne, beata szydło

Szydło: jest szansa na porozumienie klimatyczne w Paryżu

Premier Beata Szydło oceniła, że jest szansa na porozumienie na konferencji klimatycznej, która oficjalnie rozpocznie się w poniedziałek w Paryżu. Zapowiedziała, że podkreśli tam, że uzgodnienia nie mogą uderzać w naszą gospodarkę. -...

Za główny cel nowego porozumienia klimatycznego MŚ uznało ustabilizowanie koncentracji gazów cieplarnianych w atmosferze na poziomie gwarantującym uniknięcie globalnego wzrostu temperatury na powierzchni planety o dwa stopnie. „Aby go osiągnąć, potrzebny jest udział w porozumieniu wszystkich państw, zwłaszcza największych gospodarek światowych. Jednostronne działania pojedynczych krajów lub nawet ich grup nie uchronią przed wzrostem emisji dwutlenku węgla i związanymi z nim nieodwracalnymi szkodami środowiskowymi” – przekonują urzędnicy.

Zdaniem resortu, Polska, tak jak i inne państwa, powinna mieć jednak zapewnione prawo do suwerennego określenia najbardziej korzystnych i efektywnych działań zmierzających do ochrony klimatu oraz do określania własnej ścieżki rozwoju. 

Polska energetyka wymaga inwestycji. Pakiet klimatyczny stawia wymagania

Przed sektorem energetyki w Polsce stoi wiele wyzwań - przede wszystkim dostosowanie się do wymagań pakietu klimatycznego i budowa nowych mocy wytwórczych. - Polska elektroenergetyka stoi przed wielkimi wyzwaniami związanymi z konsekwencjami...

„Dzięki transformacji gospodarczej i politycznej po 1989 r. zdołaliśmy obniżyć emisję dwutlenku węgla o ponad 30 proc., jednocześnie odnotowując ponad dwukrotny wzrost PKB. Nasze dotychczasowe osiągnięcia mogą być wzorem dla innych krajów i pokazują wyraźnie, że skuteczna ochrona klimatu może odbywać się w sposób zrównoważony, bez naruszania interesów gospodarczych kraju i z uwzględnieniem jego uwarunkowań i możliwości” – twierdzi MŚ.

Zapowiedziało, że podczas COP21 Polska będzie zabiegała o uznanie różnych form ograniczania emisji dwutlenku węgla, w tym zalesiania, za równoprawne z redukcją spalania paliw kopalnych sposoby zmniejszania koncentracji gazów cieplarnianych w atmosferze.

COP21, czyli 21. Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu odbędzie się w dniach 30 listopada – 11 grudnia 2015 r. w Paryżu. Podczas spotkania ma zostać podpisane pierwsze globalne porozumienie klimatyczne, obowiązujące od 2020 r. W trakcie konferencji planowane są specjalne eventy z udziałem polskiej delegacji m.in. prezentacja naszego modelu gospodarki leśnej, w tym możliwości wykorzystania potencjału lasów do pochłaniania dwutlenku węgla.

Polskę na COP21 reprezentuje premier Beata Szydło.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama