Brakuje węgla. Dla branży ogrodniczej może to być gwóźdź do trumny

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
13-06-2022,8:05 Aktualizacja: 13-06-2022,8:07
A A A

O problemach z dostępnością węgla i wzrastających cenach surowca na tle sytuacji rolników z branży ogrodniczej już pisaliśmy. Teraz temat podjęła Krajowa Rada Izb Rolniczych.

O interwencję w celu dopuszczenia rolników - producentów warzyw, owoców i roślin ozdobnych spod szklarni i folii oraz przetwórców żywności - do kupna węgla z kopalń, samorząd rolniczy zwrócił się bezpośrednio do Henryka Kowalczyka.

warzywnictwo, produkcja warzyw, Wielkopolska Izba Rolnicza

Producenci warzyw potrzebują pomocy. Koszty rosną lawinowo

Rosnące koszty opału i energii elektrycznej oraz brak siły roboczej mogą pogrążyć polskich producentów warzyw, zwłaszcza warzyw ciepłolubnych. Jest wniosek o uruchomienie mechanizmów wsparcia dla tych gospodarzy, skierowany do Henryka...

Podkreślił w swoim wystąpieniu, że rolnicy, którzy dysponują kotłami o mocy poniżej 1MW nie mogą kupić miału węglowego do ogrzewania szklarni lub tunelu foliowego.

"Ceny opału znacznie wzrosły oraz pojawił się problem z dostępnością do surowca. Wszystkie te czynniki mogą doprowadzić do załamania produkcji ogrodniczej oraz zniszczenia infrastruktury ogrodniczej. Należy temu zapobiec i wypracować mechanizmy ochronne i działania zaradcze dla produkcji ogrodniczej, np. w formie dotacji do opału stosowanego w działach specjalnych produkcji rolnej" - zaznaczają Izby.

Według KRIR, konieczne dla planowania produkcji i utrzymania płynności finansowej gospodarstw produkujących warzywa oraz kwiaty jest szybkie wprowadzenie mechanizmów pomocowych.

"Niestety, wzrost kosztów produkcji nie przekłada się na wzrost cen wyprodukowanych warzyw i owoców, co oznaczać będzie problemy w spłacie zobowiązań zaciągniętych przez rolników" - ostrzega rolniczy samorząd.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement