Lista produktów objętych embargiem coraz dłuższa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-09-2016,9:10 Aktualizacja: 14-09-2016,9:39
A A A

Rosja rozszerzyła spis produktów objętych embargiem na import żywności, w tym z UE. Nowym produktem na tej liście jest sól w różnych odmianach. Głównym dostawcą soli do Rosji jest ukraińskie przedsiębiorstwo Artemsol.

Rozporządzenie w tej sprawie podpisane przez premiera Dmitirja Miedwiediewa zamieszczono na oficjalnym portalu informacji prawnej z adnotacją, że decyzja wchodzi w życie 1 listopada. Ograniczenia w wwozie dotyczą zarówno soli kuchennej, jak i jej roztworów wodnych, soli zawierającej substancje zapobiegające zbrylaniu się lub bez tych substancji - piszą rosyjskie media.

wieprzowina, Rosja, świnie, eksport mięsa, trzoda chlewna, WTO, UE

Unia wygrywa w sprawie rosyjskiego embarga na wieprzowinę

Zespół orzekający Światowej Organizacji Handlu (WTO) potwierdził w piątek, że rosyjski zakaz importu żywych świń, świeżej wieprzowiny i innych produktów wieprzowych z UE jest nielegalny w świetle zasad handlu międzynarodowego - podała...

Przypominają, że w Rosji od 7 sierpnia 2014 roku obowiązuje embargo na produkty żywnościowe z USA, UE, Australii, Norwegii i Kanady i że w roku 2015 przedłużono je do sierpnia roku 2016, a w czerwcu br. do końca 2017 roku.

Od sierpnia roku 2015 do spisu państw objętych embargiem Moskwa włączyła Albanię, Czarnogórę, Islandię i Liechtenstein, a od 1 stycznia Ukrainę, czyli państwa, które przyłączyły się do antyrosyjskich sankcji, które Zachód wprowadził wobec Rosji w związku z zaanektowaniem przez nią Krymu i roznieceniem konfliktu zbrojnego w Donbasie na wschodzie Ukrainy.

Moskiewskie embargo dotyczy sprowadzania mięsa i produktów mięsnych, ryb i przetworów rybnych, mleka i produktów mlecznych, owoców i warzyw. Głównym dostawcą soli do Federacji Rosyjskiej była dotąd ukraińska firma Artemsol; do jej produkcji rosyjski nadzór miał jednak zastrzeżenia.

Według rosyjskiej Federalnej Służby Celnej w roku 2015 połowa (49,1 proc.) importu soli do Rosji przypadała na dostawców ukraińskich, na drugim miejscu znajdowała się Białoruś (36,7 proc.). Sól importowano także z Kazachstanu, Turcji, Holandii i Danii.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu