Wzrośnie stawka opłaty OZE

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
30-12-2016,8:00 Aktualizacja: 30-12-2016,8:31
A A A

Od 1 stycznia 2017 r. na naszych rachunkach za prąd wzrośnie stawka opłaty OZE do 3,70 zł/MWh. Teraz jest to 2,51 zł za jedną megawatogodzinę (MWh) zużytej energii.

Nowa stawka ma obowiązywać do 31 grudnia 2017 r.

Opłata OZE pojawiła się na naszych rachunkach za energię w lipcu br., gdy weszła w życie nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii, konkretnie jej rozdział czwarty. Nowela ta była kolejną zmianą ustawy o wsparciu OZE (poprzednia pochodzi z lutego 2015 roku).

ustawa o oze, odnawialne źródła energii w Polsce, aukcje OZE

Aukcje OZE budzą emocje. Doprowadzą do utraty niezależności energetycznej?

Aukcje OZE w proponowanym przez resort energii kształcie wspierają współspalanie biomasy z węglem - podkreśla Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej. Może to doprowadzić do kryzysu na rynku, a po 2020 roku Polska straci...
Ma ona pozwolić uzyskać do 2020 r. 15-proc. udział energii odnawialnej w całkowitym zużyciu energii, co wpisuje się w politykę energetyczną Unii Europejskiej.

Po zmianie rządu, nowy Sejm przegłosował tzw. małą nowelizację ustawy o OZE w ostatnich dniach 2015 roku. Na jej mocy wejście w życie czwartego rozdziału ustawy o OZE, dotyczącego m.in. aukcyjnego systemu wsparcia OZE, który ma zastąpić stosowane dotychczas "zielone certyfikaty" oraz wsparcie dla prosumentów, czyli jednoczesnych producentów i konsumentów energii z małych źródeł odnawialnych, został odłożony o pół roku, do lipca.

rynek mocy, prąd, energia elektryczna, oze, komisja europejska, parlament europejski

Europosłowie chcą większego udziału OZE w rynku mocy. Polska broni węgla

Zdecydowana większość europosłów pozytywnie oceniła we wtorek propozycje KE w sprawie zmiany zasad funkcjonowania rynku energetycznego w UE, widząc w nich szansę na odejście od "brudnej" energii. Polacy protestowali przeciwko...
System aukcyjny polega na tym, że rząd zamawia ilość energii odnawialnej; jej wytwórcy przystępują do aukcji, którą wygrywa ten, kto zaoferuje najkorzystniejsze warunki.

Projekt nowelizacji, choć przygotowany w resorcie energii, trafił do Sejmu jako inicjatywa poselska, grupy posłów PiS.

Przyjęte w lipcowej nowelizacji przepisy największe wsparcie w systemie aukcji energii z OZE przewidują przede wszystkim dla tych technologii, które wytwarzają energię w sposób stabilny i przewidywalny. Mniejsze przeznaczone będzie na produkcję energii z wiatru i słońca.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu