IKEA łapie wiatr w żagle

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: k.perkowska I perkowska@apra.pl
02-03-2015,13:10 Aktualizacja: 02-03-2015,13:25
A A A

Grupa IKEA kupiła farmę wiatrową we Wróblewie w województwie łódzkimi i zobowiązała się do zakupu kolejnych dwóch farm: w Gizałkach (woj. wielkopolskie) oraz Lubartowie (woj. lubelskie). Inwestycje w OZE pozwolą firmie produkować tyle energii, ile zużywają wszystkie jej sklepy, centra i biura w Polsce.

Zakup polskich farm wiatrowych jest kolejnym elementem realizacji globalnej strategii zrównoważonego rozwoju pod nazwą People & Planet Positive. Zakłada ona osiągnięcie przez Grupę IKEA niezależności energetycznej do 2020 roku i wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych w ilości odpowiadającej jej zużyciu przez firmowe sklepy, biura, fabryki, centra handlowe i dystrybucyjne.

Nowe farmy wiatrowe wytworzą łącznie do 339 GWh energii rocznie. Oprócz nich IKEA posiada już trzy tego typu instalacje na Podkarpaciu (w Rymanowie, Bukowsku i Łękach Dukielskich). Zgodnie z prognozami, wszystkie farmy IKEI w Polsce będą w stanie wyprodukować w roku do 473 GWh energii, co odpowiada średniemu rocznemu zużyciu energii elektryczności przez 225 tys. gospodarstw domowych i umożliwia redukcję emisji dwutlenku węgla o 449 tys. ton równoznaczną z wycofaniem 155 tys. aut z polskich dróg.

- Oprócz farm wiatrowych inwestujemy także w inne odnawialne źródła energii – instalacje do spalania biomasy w fabrykach, kolektory słoneczne, czy pompy ciepła. Dodatkowo, odnotowaliśmy wzrost sprzedaży energooszczędnego oświetlenia w technologii LED oraz kranów z perlatorami. Zrównoważony rozwój to integralna część naszej strategii biznesowej – przekonuje Evelyn Higler, prezes IKEA Retail w Polsce.

W ramach strategii People & Planet Positive do końca 2015 roku IKEA zainwestuje w sumie 1,5 miliarda euro w energetykę wiatrową i słoneczną. Grupa zobowiązała się do zakupu 314 turbin wiatrowych w dziewięciu krajach i zainstalowania na dachach swoich budynków 700 tys. paneli słonecznych. Oprócz Polski, IKEA inwestuje w farmy wiatrowe w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Danii, Francji, Niemczech, Irlandii, Szwecji oraz Wielkiej Brytanii.

 

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu