Największa farma fotowoltaiczna w Zachodniopomorskiem już działa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Dariusz Kucman, (bea) | redakcja@agropolska.pl
07-06-2015,13:30 Aktualizacja: 07-06-2015,13:15
A A A

Energię wartą 400 tysięcy złotych rocznie ma produkować farma fotowoltaiczna, którą właśnie uruchomił Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie. Ma moc 1,45 MW.

Farma składa się z 6600 modułów fotowoltaicznych, położonych na terenie o powierzchni około 3 hektarów. Prace objęły projektowanie, budowę, dostawę i montaż ogniw wraz z przyłączeniem ich do krajowego systemu elektroenergetycznego. Trwały ponad 10 miesięcy.

Największa w regionie farma fotowoltaiczna kosztowała ponad 8 mln zł. Na tę kwotę składają się: dotacja z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego oraz środki własne szczecińskiego ZWiK.

Energia zamiast śmieci. Na terenie byłego wysypiska powstała farma PV

W piątek 15 maja oficjalne produkcję energii rozpocznie pierwsza w gminie Ustronie Morskie (województwo zachodniopomorskie) elektrownia słoneczna. Farma powstała na terenie dawnego gminnego wysypiska śmieci. Elektrownia w miejscowości...

– Dzięki nowej instalacji, będzie można produkować energię wartą 400 tysięcy złotych rocznie – mówił podczas otwarcia obiektu Beniamin Chochulski, prezes zarządu ZWiK. W dodatku farma pozwoli na ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery o 1300 ton rocznie. Jak oszacowano, inwestycja zwróci się w 6–7 lat. A to dlatego, że darmowa energia ze słońca zasili urządzenia, dzięki którym woda z jeziora Miedwie trafia do mieszkańców Szczecina.

To pierwsze, ale nie jedyne przedsięwzięcie szczecińskiego ZWiK w tym zakresie. Jesienią powinny zakończyć się prace przy budowie drugiej farmy „Pompownia P1” w Żelewie w gminie Stare Czarnowo. Jej moc to 0,5 MW. Powstanie kosztem ponad 2,8 milionów złotych. Wsparcie z UE wyniesie prawie 1,8 miliona złotych.

Potężna farma fotowoltaiczna za 8 mln zł gotowa

W Bordziłówce w gminie Rossosz (Lubelskie) uroczyście otwarto największą farmę fotowoltaiczną we wschodniej Polsce. Za realizację projektu odpowiadają gminy ze stowarzyszenia Dolina Zielawy. Budowa rozpoczęła się 20 sierpnia br. i trwała...

– Nasz region jest liderem w wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii w każdej z dziedzin. Mamy najwięcej farm wiatrowych i biogazowni, a do tego instalacje geotermalne. Jestem przekonany, że województwo zachodniopomorskie będzie liderem także w wykorzystaniu paneli fotowoltaicznych i energii, pochodzącej ze słońca – podkreśla Jacek Chrzanowski, prezes zarządu WFOŚiGW w Szczecinie.

Jak poinformował, do tej pory w ramach programu Prosument wpłynęło z regionu 300 wniosków złożonych przez osoby fizyczne, które podobne instalacje chcą montować na dachach swoich domów i produkować prąd na własne potrzeby.

 

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu