Bruksela proponuje ograniczenie udziału biopaliw pierwszej generacji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
14-12-2016,10:05 Aktualizacja: 14-12-2016,10:41
A A A

Jest wstępna propozycja Komisji Europejskiej dotycząca zmniejszenia udziału biopaliw z surowców rolniczych (biopaliwa pierwszej generacji) w transporcie w latach 2020-2030 z 7 proc. w 2021 roku do 3,8 proc. w 2030.

Oznaczałoby to korektę tzw. Dyrektywy Biopaliwowej (RED). Ograniczenie byłoby stopniowe - o 0,3 proc. rocznie do 2025 roku, a potem o 0,4 proc. w latach 2026-2030 roku. Projekt wymaga od państw członkowskich odejścia od biopaliw I generacji (z surowców rolniczych jak np. biodiesel z oleju rzepakowego czy bioetanol z kukurydzy) w kierunku zaawansowanych biopaliw II generacji jak np. ze śmieci czy odpadów rolniczych.

biopaliwa, produkcja biopaliw, arr, agencja rynku rolnego, ministerstwo rolnictwa

Biopaliwa na własny użytek? Rolnicy nie są zainteresowani

Rolnicy mogą wytwarzać biopaliwa ciekłe na własny użytek, ale w praktyce nie są tym zainteresowani. Rejestr prowadzony przez Agencję Rynku Rolnego składa się z zaledwie... trzech pozycji. Kiedyś wydawało się, że biopaliwa wytwarzane w...

Propozycja KE nie definiuje zarazem biopaliw konwencjonalnych (I generacji) dając krajom wolność w sprawie wyboru surowców od etanolu wytwarzanego z cukru lub zbóż po oleje roślinne do biodiesla - informuje FAMMU/FAPA.

Zwrot i odejście od biopaliw I generacji wynika ze skutków ekspansji upraw na nowe tereny, co powoduje wylesienie czy drenaż terenów podmokłych. To ponadto część planów osiągnięcia 27 proc. udziału energii odnawialnej w UE do 2030 roku oraz ograniczenia emisji CO2 o 40 proc. do 2030 roku wobec poziomu emisji z 1990 r.

Projekt KE zawiera również plan wzrostu udziału biopaliw II generacji z 1,25 proc. w 2021 roku do 5,5 proc. w 2030 roku. Komisja zamierza zaostrzyć kryteria stosowania surowców rolniczych do pozyskiwania bioenergii w celu ochrony terenów podmokłych, czy bogatych w faunę i florę.

Propozycja Brukseli prawdopodobnie spotka się z oporem kluczowych producentów biopaliw jak Niemcy, Francja, Hiszpania i Polska, bowiem oznaczałaby to spadek obecnego udziału biopaliw I generacji w transporcie (około 5 proc.). Dodatkowo ucierpią eksporterzy biopaliw z surowców do Unii jak USA, Argentyna oraz Indonezja.  
rzepak, uprawa rzepaku, biopaliwa, żywność, Ministerstwo Energii

Branży biopaliw należy się wsparcie

Ponad 100 tysięcy gospodarstw rolnych w kraju uprawia obecnie rzepak. Wiele z nich wyspecjalizowało się w tej produkcji, zainwestowało w sprzęt i technologię. Dlatego tak ważne jest, aby nie zaprzepaścić rozwoju tego sektora złymi rozwiązaniami...

Producenci rolni skupieni w Copa-Cogeca ocenili bardzo krytycznie plany KE argumentując, że wytyczony cel użycia dla biopaliw II generacji do osiągnięcia do 2030 roku jest nierealny.

Tymczasem, proekologiczne organizacje pozarządowe (NGO) chciałyby nawet całkowitego odejścia od biodiesla I generacji do 2025 roku, a bioetanolu do 2030 roku uzasadniając to faktem, że biodiesel przy uwzględnieniu całego łańcucha produkcyjnego daje nawet wyższą emisję CO2 niż ropa.

Stanowisko KE budzi sprzeciw także ze strony przemysłu biopaliwowego. Według przedstawicieli ePURE, sektor czuje się oszukany przez Brukselę, ze względu na całkowite nieuwzględnienie w planowanym prawodawstwie inwestycji poczynionych w dobrej wierze i w oparciu o wcześniejsze regulacje. Oo 2003 r. w europejską produkcję biopaliw zostało zainwestowanych 16 miliardów euro.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu