Wzmacnianie zboża wiosną to klucz do sukcesu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Arysta LifeScience, (zac) | redakcja@agropolska.pl
14-05-2015,22:40 Aktualizacja: 15-05-2015,7:48
A A A

Późna wiosna to czas, kiedy wyjątkowej uwagi wymagają zboża. Jednak nawożenie nie zawsze wystarcza, a czynniki, takie jak niewłaściwy odczyn, nieodpowiednia wilgotność czy temperatura gleby, a także niedostateczny rozwój systemu korzeniowego, negatywnie wpływają na wzrost roślin i późniejszy ich plon.

Bardzo istotnym wyzwaniem, przed którym późną wiosną stoją rolnicy, jest właściwe odżywienie mineralne ozimych i jarych upraw zbożowych. Ma ono ogromny wpływ na późniejsze efekty - liczbę kłosów, liczbę ziarniaków w kłosie i ich masę, czyli wielkość i jakość uzyskiwanego plonu.

Niestety, rośliny często nie są w stanie, w dostatecznym stopniu, pobrać  składników pokarmowych ze stosowanych nawozów posypowych. Przyczyną tego zjawiska może być niewłaściwy odczyn, nieodpowiednia  wilgotność czy temperatura gleby, antagonistyczne oddziaływanie poszczególnych mikroelementów, a także niedostateczny rozwój systemu korzeniowego.

Rozwiązaniem jest preparat, który nie tylko dostarcza zbożom składniki mineralne, ale także aktywuje pobieranie ich z gleby, stymulując wzrost wegetatywny i przyspieszając akumulację biomasy przez rośliny.

Biustymulator na pomoc

Forthial firmy Arysta LifeScience to biostymulator odżywiania mineralnego i plonowania zbóż, który pobudza procesy wpływające na uzyskanie wysokiego plonu, a wśród nich m.in. pobieranie przez rośliny składników pokarmowych z gleby; syntezę chlorofilu i fotosyntezę czy syntezę poliamin - związków biorących udział w regulacji kwitnienia, zapłodnienia i tworzenia ziarniaków.

Unikalnym składnikiem preparatu jest GA 142 - filtrat z alg Ascophyllum nodosum, wyprodukowany
w opatentowanej technologii PhysioActivator™. Dodatkowo produkt ten został wzbogacony o istotne  dla plonowania zbóż makroelementy: azot (83 g/l) i magnez (120 g/l).

W niezależnych badaniach naukowych, a także w ponad 100 doświadczeniach polowych dowiedziono, że zastosowanie Forthialu w uprawie zbóż zwiększa aktywność enzymów związanych z pobieraniem składników mineralnych, poprawiając efektywność nawożenia doglebowego; jak również pozytywnie wpływa na zawartość chlorofilu w liściach.

Błyskawiczne działanie i zysk

Już dwa tygodnie po zabiegu rośliny potraktowane preparatem Forthial zawierały aż 11 proc. więcej azotu, 13 proc. więcej fosforu, 10 proc. magnezu i manganu (w suchej masie), a także o 7 proc. więcej chlorofilu w liściach - w porównaniu z roślinami kontrolnymi, uprawianymi w standardowej technologii.

Badania wykazały również, że uzyskiwany średni przyrost plonu wynosił ok. 3 dt/ha, co zapewnia zysk kilkakrotnie przekraczający koszt preparatu.

Forthial może być aplikowany samodzielnie lub łącznie z fungicydami, regulatorami wzrostu i nawozami mineralnymi przeznaczonymi do podawania dolistnego (aktywator dolewa się do zbiornika z mieszaniną jako ostatni składnik).

Preparat stosuje się w dawce 1 l/ha; zaleca się użyć taką ilość wody, aby zapewnić  dokładne pokrycie roślin cieczą roboczą.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu