Na uszkodzone korzenie drzew

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Zbigniew Marek, (bea) | redakcja@agropolska.pl
25-02-2015,9:10 Aktualizacja: 25-02-2015,9:23
A A A

Drzewa mają ogromne zdolności do regeneracji uszkodzonych tkanek, ale ważne jest tempo tego procesu. Jeśli rośliny nie zdążą dostatecznie zregenerować tkanek przewodzących, to możemy spodziewać się zbyt silnego wzrostu wegetatywnego drzew.

W przypadku uszkodzenia korzeni można zastosować preparat Fertiactyl Starter, który już niejednokrotnie potwierdził swoją skuteczność w sadach i na plantacjach roślin jagodowych.

Jest to preparat zawierający: kwasy humusowe i fulwowe, zeatynę (ukorzeniacz), glicynę-betainę (bardzo silny antystresant) oraz azot, fosfor i potas w dawce startowej. Działa poprzez liście i glebę, można go więc zastosować poprzez oprysk całych roślin lub tylko gleby w rzędach drzew. Możliwa jest też aplikacja poprzez system nawadniający, tzw. „żyłę”.

Standardowo, nawet gdy wydaje się nam, że żadne dokarmianie nie jest konieczne, stosujemy tzw. programy poprawy jakości owoców. Niektóre z tych programów rzeczywiście „tylko” poprawiają jakość plonów (wygląd, jędrność itp.), są jednak i takie, które oprócz jakości kładą też nacisk na coroczne, bardzo wysokie plonowanie. Wbrew pozorom - jedno nie musi przeszkadzać drugiemu, i jedno wcale nie musi iść w parze z drugim.

Z moich obserwacji wynika, że zazwyczaj lepszą jakość jabłek uzyskuje się w gospodarstwach mających coroczną wydajność na poziomie nie mniejszym niż 60 t/ha, niż w tych gospodarstwach, gdzie plony wynoszą ok. 40 t/ha. Jak to się dzieje?

Otóż, aby uzyskać wyrośnięte owoce wystarczy zadbać, aby nie było ich zbyt dużo na drzewie. Jest to najłatwiejszy sposób na jakość… pod warunkiem, że przez jakość rozumiemy tylko wyrośnięcie owoców. Jeśli weźmiemy pod uwagę jędrność i zdolność przechowalniczą owoców - okazuje się, że łatwiej uzyskać dobre parametry przy większej ilości owoców.

Pozostawienie większej ilości owoców musi być połączone z lepszą pielęgnacją i odżywieniem drzewa, w przeciwnym razie, nawet jeśli uzyskamy wysoki plon dorodnych owoców, to następnego roku może się okazać, że nasz sad „zakwitnie na zielono”.

Kto pozwoli na super owocowanie, a zaniedba ogólną kondycję drzew - musi się liczyć z przemiennym owocowaniem. Ważnym elementem jest też właściwe cięcie, czyli dobre prześwietlenie drzewa, aby światło słoneczne mogło swobodnie operować w obrębie całej korony.

Warto stosować dobre „programy poprawy jakości” zwracając uwagę, że wysoka jakość jest konieczna, ale nic tak silnie nie wpływa na koszt produkcji 1 kg owoców jak wydajność z ha. Nie wszędzie można oszczędzać! Obniżenie plonowania o 10 t/ha powoduje wzrost całkowitych kosztów produkcji 1 kg jabłek o 14-21 groszy. W obecnej sytuacji rynkowej chyba nie możemy sobie na to pozwolić.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu