Pobudzić korzenie do wiosennego rozwoju

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (bea) | redakcja@agropolska.pl
23-02-2015,11:00 Aktualizacja: 23-02-2015,11:32
A A A

Rozwój systemu korzeniowego roślin jest ściśle uzależniony od warunków środowiskowych zarówno pogodowych, jak i uprawowych. Niezmiernie istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie i wzrost korzeni mają hormony, a dokładnie auksyny.

Formułę biostymulującego preparatu Rootstar opracowała firma INTERMAG. Środek pozytywnie wpływa na intensyfikację rozwoju systemu korzeniowego oraz jego regenerację po wystąpieniu warunków stresowych.

Istotny wpływ na rozwój systemu korzeniowego mają hormony, takie jak auksyny czy cytokininy oraz etylen. Jedną z ważniejszych funkcji auksyn jest pobudzanie wzrostu i stymulacja podziałów komórek oraz indukowanie tworzenia korzeni przybyszowych i bocznych, a także podział kambium. Zwiększają one plastyczność ścian komórkowych przez ich zakwaszanie, dzięki temu możliwe jest ich rozciąganie pod wpływem ciśnienia turgorowego komórki. W procesie formowania, rozwoju i wzrostu korzeni niebagatelne znaczenie mają aktywujące te hormony związki i substancje, czyli kofaktory auksyn, takie jak witaminy, czy niektóre mikroelementy, jak np. żelazo (Fe), magnez (Mg) czy cynk (Zn).

Substancją czynną preparatu Rootstar jest amonowy octan (acetat) cynku (AAC). Cynk, oprócz stymulowania przemian hormonalnych w stożkach wzrostu, poprawia odporność roślin. Ponadto w preparacie Rootstar tworzy on kompleks z kwasem organicznym, dzięki czemu jest łatwo dostępny dla roślin i szybko przyswajalny. Szybko przyswajalny cynk wpływa na dynamiczny rozwój masy korzeniowej, lepszy początkowy rozwój roślin oraz większą tolerancję na stres związany z niską temperaturą i niedoborem wody. Rootstar zawiera także antyoksydanty i witaminę B1. Zastosowany we wczesnych fazach rozwojowych stymuluje wytwarzanie auksyn przez rośliny, co wpływa na intensyfikację podziałów komórkowych i wzrost wydłużeniowy systemu korzeniowego.

Rootstar przeznaczony jest do stosowania dolistnego powschodowo i we wczesnych fazach rozwoju roślin (burak, kukurydza, ziemniak, rzepak, pszenica) poprzez aplikację średniokroplistą w dawce 0,8-1,2 l na/ha.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu