Jesień to dobry czas na odnowienie pastwisk

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: hoduj@apra.pl
13-10-2016,8:20 Aktualizacja: 13-10-2016,9:31
A A A

Wartość łąk i pastwisk zależy przede wszystkich od ich składu gatunkowego. Podczas użytkowanie z roku na rok uzyskiwane pokosy zaczynają mieć coraz słabszą wartość pokarmową dla zwierząt. Spada głównie plon białka oraz zbierana masa zielona zawiera większe ilości składników o gorszej strawności dla zwierząt. Poprzez jesienne zabiegi można odnowić stan użytków zielonych.

Przede wszystkim to nawożenie i odpowiednie użytkowanie łąk i pastwisk sprzyjają dobremu rozwojowi darni, a także w dużym stopniu ograniczają pojawianie się chwastów. Celem nawożenia ma być stworzenie jak najlepszych właściwości biologicznych i fizykochemicznych gleb, co ma zwiększać ich plonowanie i jakość tych plonów. Nawożenie determinuje w dużym stopniu skład botaniczny runi, jej trwałość oraz na produkcyjność i wartość pokarmową roślin, które potem mają trafić na stół paszowy. W dodatku dobrze przeprowadzone nawożenie pozwala utrzymać się w runi szlachetnym gatunkom traw, które przecież decydują o jakości danej kwatery.

bydło opasowe, mięsne opłacalność,

Produkcja bydła opasowego, to się opłaca

Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego rusza z serią szkoleń pt. „System QMP, profesjonalne doradztwo szansą zwiększenia dochodowości produkcji bydła opasowego”. Projekt jest skierowany do hodowców bydła mięsnego,...

Nawożenie łąk i pastwisk jesienią polega na dostarczeniu potasu i fosforu, a nie azotu, który w tym czasie może być w dodatku szkodliwy dla roślin. Pobierany o tej porze roku azot nadmiernie się kumuluje, co w efekcie zwiększa skłonność roślin do gnicia oraz dodatkowo uwrażliwia je na choroby. Dopuszczalną formą azotu jesienią jest przede wszystkim nawożenie nawozami organicznymi, tj. obornikiem i gnojowicą.

Jeśli na stanowisku jest dość niski stan wód gruntowych można też pastwisko odnowić poprzez wykonanie pełnej uprawy, czyli zaoraniem łąki lub pastwiska na zimę. Pierwszą czynnością jest przyoranie starej darni. Wykonuje się to jesienią lub latem, korzystając z pługów łąkowych, których odkładnica całkowicie odwraca darń. Zaoraną jesienią łąkę lub pastwisko pozostawia się na zimę bez bronowania. Na glebach mineralnych orkę wykonujemy na głębokość ok. 20 cm, zazwyczaj jesienią. W przypadku uprawy gleb torfowych orkę trzeba wykonać wiosną, a pozostałe zabiegi wykonuje się agregatami aby nie zniszczyć struktury gleby. Przed orką można też wykonać wapnowanie.

Następnie wiosną wykonuje się dalsze zabiegi, najpierw przy pomocy brony talerzowej lub glebogryzarki, bronowanie oraz wałowanie. Bezpośrednio przed wysiewem nasion wprowadza się nawożenie w zależności od zasobności gleby stosujemy, na przykład w dawce: 50 kg azotu, od 60-80 kg fosforu i 80-100 kg potasu na hektar.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu