Siew i nawożenie kukurydzy za jednym przejazdem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Wojciech Prokop (bea) | redakcja@agropolska.pl
16-02-2015,11:50 Aktualizacja: 23-04-2015,9:43
A A A

W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywa aplikacja nawozu bezpośrednio z nasionami, czyli tzw. nawożenie ultrazlokalizowane.

Mowa tu o innowacyjnej metodzie odżywiania kukurydzy już od pierwszych dni po wytworzeniu systemu korzeniowego. Osiąga się to stosując nawóz w postaci mikrogranulatu, stosowanego ze specjalnego aplikatora bezpośrednio do redlicy nasiennej. Dzięki temu składniki pokarmowe trafiają w bezpośrednie sąsiedztwo nasion, i mogą być dostępne już od początku wegetacji roślin.

Przykładem takiego rozwiązania, które zawiera wszystkie niezbędne w początkowym okresie składniki pokarmowe, jest mikrogranulat o nazwie Physiostart. Oprócz azotu, fosforu, wapnia, siarki i cynku, zawiera on wspomniany wcześniej kompleks biostymulujący Physio+ stymulujący szybki rozwój systemu korzeniowego roślin uprawnych.

wał pierścieniowy Mandam

Wał pierścieniowy Mandam daje lepsze wschody

Posiewne wałowanie zbóż to dość rzadki widok na polskich polach. Szkoda, bo ponad 10-letnie doświadczenie jednego z podlaskich rolników pokazuje, że zabieg ten ma wiele zalet. Po przejeździe wału pierścieniowego typu Cambridge...

Wszystkie ww. nawozy zawierają dodatkowo mezocalc, czyli wysoce reaktywny wapń, który przede wszystkim stanowi doskonałe źródło wapnia odżywczego dla roślin – tak ważnego przy budowie komórek w początkowym okresie rozwoju roślin, a dodatkowo podnosi odczyn gleby w obrębie ryzosfery (strefy korzeniowej), zwiększa pobieranie makroskładników, poprawia żyzność gleby i jej strukturę, aktywizuje jej życie mikrobiologiczne.

Mówiąc o innowacyjnych sposobach nawożenia, czy raczej odżywiania kukurydzy, nie sposób zauważyć jak zmieniają się dawki nawozów/ha. W technologii tradycyjnej, przy siewie rzutowym, w zależności od składu nawozu są to ilości ok 400 kg/ha. Przy siewie zlokalizowanym, przy pomocy podsiewacza do nawozów granulowanych, są to ilości ok 150-250 kg/ha, a więc o połowę mniejsze.

Nawożenie ultrazlokalizowane, czyli aplikacja mikrogranulatu polega na wysiewie już tylko 20-25 kg nawozu/ha. Wbrew pozorom już tak mała dawka może mieć kapitalne znaczenie dla wiosennego rozwoju kukurydzy, szczególnie w trudnych, polskich warunkach klimatyczno-glebowych.

Nawożenie jest mocno kosztochłonną częścią uprawy kukurydzy, jednak jeśli nie będziemy stosować skutecznych, specjalistycznych rozwiązań „skrojonych na miarę” dla każdej rośliny, nie uda się nam osiągać najwyższych plonów, a co za tym idzie satysfakcji finansowej. Nowoczesne odmiany kukurydzy, innowacyjne nawożenie, połączone z właściwą agrotechniką i ochroną powinny stanowić klucz do sukcesu w uprawie tej rośliny w każdym gospodarstwie.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu