Bele sianokiszonki w owijarce szeregowej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
30-06-2015,14:00 Aktualizacja: 01-07-2015,11:33
A A A

Owijarka szeregowa używana w gospodarstwie Futura XXI to model Hybrid X firmy Anderson, który może owijać baloty o maksymalnej średnicy 1,80 m i długości 1,2 oraz 1,5 m lub kostki o rozmiarach 80x90 cm lub 90x120 cm o maksymalnej długości 180 cm. Waży 2,7 tony, dzięki czemu jest stabilna podczas pracy.

Posiada silnik hydrauliczny o mocy 13 koni mechanicznych KM, który za pomocą rozdzielaczy przekazuje napęd na pozostałe elementy owijarki. Dzięki temu urządzenie może się samo przemieszczać po terenie gospodarstwa, a na dłuższe odległości można je zaczepić do ciągnika. W ciągu godziny ciągłej pracy maszyna spala 3,5 litra benzyny.

Proces owijania przebiega szybko. Po ścięciu i sprasowaniu trawy pracownicy zwożą bele w jedno miejsce i za pomocą ładowarki podają do owijarki. Za pomocą pilota obsługuje ją jeden człowiek tj. operator ładowarki. Wydajność owijarki szeregowej może wynosić nawet 180 bel na godzinę.

- Kiedyś przygotowywaliśmy sianokiszonkę w pryzmach, ale w naszym gospodarstwie ta metoda nie zdawała egzaminu. Ponadto były one wykonywane usługowo, a więc nie do końca mieliśmy wpływ na sposób ich przygotowania a także jakość. Dlatego zacząłem szukać innej metody - przyznaje Marcin Ciok, zarządca gospodarstwa Futura XXI Sp. z.o.o z miejscowości Mysłaki Małe w woj. warmińsko-mazurskim.

Więcej informacji na temat owijarki szeregowej można znaleźć w Hoduj z Głową Bydło nr 4/2015

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA