Ustawa o organizacji rynku rybnego poparta przez Senat. Bez poprawek

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (RS), (zac) | redakcja@agropolska.pl
25-07-2015,8:40 Aktualizacja: 25-07-2015,10:38
A A A
Uproszczenie mechanizmu interwencji na rynku rybnym zakłada znowelizowana ustawa o organizacji rynku rybnego, którą  poparł bez poprawek Senat.
 
Nowe przepisy mają przyczynić się do zwiększenia stabilności rynku oraz wzrostu zysków dla producentów. 
 
Głosowało 83 senatorów, 54 opowiedziało się za, a 28 było przeciw. Jedna osoba wstrzymała się od głosu.
 
Senatorowie PiS Przemysław Błaszczyk i Grzegorz Wojciechowski wnieśli poprawki identyczne z poprawkami zaproponowanymi w Sejmie przez PiS.
 
organizacja rynku rybnego, sejmowa komisja rolnictwa, grupy rybackie

Projekt noweli ustawy o organizacji rynku rybnego ponownie do komisji

Projekt nowelizacji ustawy o organizacji rynku rybnego ponownie trafi do rozpatrzenia przez komisję rolnictwa i rozwoju wsi - postanowili w Sejmie posłowie. Poseł Krzysztof Jurgiel (PiS) zwracał uwagę, że w projekcie ustawy zapisy o pierwszej...
Chodziło o zniesienie obowiązku sprzedaży ryb w tzw. centrach pierwszej sprzedaży ryb. Nie zyskały jednak one poparcia senackiej komisji rolnictwa i ustawę w Senacie przegłosowano bez poprawek.
 
Sprawa sprzedaży gatunków ryb szczególnie chronionych była już podnoszona podczas uchwalania ustawy w 2008 r.
 
Część rybaków nie jest zadowolona z takich przepisów, ponieważ nie pozwalają one na bezpośrednią sprzedaż dorszy czy łososi bezpośrednio do zakładów przetwórczych. W Polsce jest 14 lokalnych centrów pierwszej sprzedaży.
 
Znowelizowana ustawa jest konsekwencją reformy wspólnej polityki rybołówstwa oraz organizacji rynków produktów rybołówstwa i akwakultury.
 
Poza uporządkowaniem obowiązujących przepisów ustawa dostosowuje terminologię, by była zgodna z rozporządzeniem UE. Wprowadza też kryteria aktywności gospodarczej niezbędne do procedury uznawania organizacji producentów.
 
Rząd przyjął projekt noweli ustawy o organizacji rynku rybnego.

Rząd przyjął projekt noweli ustawy o organizacji rynku rybnego

Uproszczenie mechanizmu interwencji na rynku rybnym zakłada przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o organizacji rynku rybnego. Jak podkreśliło w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu, przygotowany przez resort rolnictwa projekt jest...
Główne cele reformy wspólnego rynku rybnego to m.in. uproszczenie procedur prawnych w zakresie sprawozdawczości oraz wzmocnienie roli uznanych organizacji producentów ryb.
 
Reforma ta ma również przyczynić się do ograniczenia wsparcia rynkowego, a także zapewnić lepszą informację dla konsumentów.
 
Nowe przepisy zaczną obowiązywać 14 dni od ich ogłoszenia.
 
Ustawa teraz zostanie przekazana do podpisu prezydenta.
Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu